Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
V New Yorku vydražili 709-karátový diamant, výťažok by mal pomôcť projektom v Sierra Leone
NEW YORK 5. decembra (WebNoviny.sk) - V pondelok na aukcii spoločnosti Rapaport Group v New Yorku vydražili za 6,5 milióna dolárov (v prepočte 5,4 milióna eur) diamant, ktorý vlani objavil kňaz na východe afrického štátu Sierra Leone.
Drahokam vážiaci 709-karátov prezývaný aj "diamant mieru" si kúpil predseda spoločnosti Graff Diamonds Laurence Graff. Časť z výťažku z predaja, a to konkrétne 3,8 milióna dolárov (3,2 milióna eur), poputuje na projekty smerujúce k vylepšeniu podmienok v obci Koryardu, kde diamant objavili.
Skoro osem miliónov dolárov bolo málo
Tie by mali zahŕňať zavedenie dodávky čerstvej vody, elektriny, lekárskej starostlivosti, vybudovanie ciest a výstavbu a údržbu škôl.
Odporúčame:
Olejomaľba zosnulého prezidenta Kennedyho bola na dražbe cennejšia ako skica od Trumpa
Diamant mieru sa už pokúšali predať počas aukcie v sierraleonskom hlavnom meste Freetown. Vtedy za 14. najväčší zaznamenaný diamant na svete potenciálny kupca ponúkal 7,8 milióna dolárov, ale vláda ho odmietla predať, pretože sa jej zdala daná suma príliš malá.
Nechceli ho predať priekupníkom
Drahokam objavil v marci v kresťanský duchovný Emmanuel Momoh v bani v Koryardu a odovzdal ho vláde. Ako sa kňaz vyjadril pre reláciu BBC Newsday, ak by ho bol predal priekupníkom, "nepriniesol by prospech komunite". "Postrádame veľa vecí. Nemáme dobrú cestnú sieť alebo pitnú vodu," dodal.
Predseda spomínanej Rapaport Group Martin Rapaport BBC povedal, že by aukcia mohla priniesť "zmeny vo vzťahu baníkov a vlády", ak by komunita videla, že to je pre ňu prospešné. "Povzbudí to ďalších k práci s vládou," uviedol.
Viac k témam: diamanty, Sierra Leone
Zdroj: Webnoviny.sk - V New Yorku vydražili 709-karátový diamant, výťažok by mal pomôcť projektom v Sierra Leone © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Iniciatíva #MeToo sa podľa Time stala osobnosťou roka, Trump pre konflikt odmietol pozvanieNasledujúci článok
Vianoce osviežené exotikou od Mattoni
Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
Okamurovi pred domom opäť viala ukrajinská vlajka
Majiteľovi značky Zara sa darí napriek konkurencii zo strany predajcov lacnejšieho oblečenia