Streda, 23. október 2019
Jasno  12,1 °C
Mimoriadne správy

Slávny Rembrandtov obraz zreštaurujú, návštevníci múzea v Amsterdame môžu proces sledovať cez sklo

 Webnoviny   9. júl 2019  50
Slávny Rembrandtov obraz zreštaurujú, návštevníci múzea v Amsterdame môžu proces sledovať cez sklo

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Amsterdamské Rijksmuseum začalo s vôbec najväčšou reštauráciou slávneho obrazu Nočná hliadka (1642) holandského maliara Rembrandta van Rijna. Celému procesu sa pritom môžu prizerať návštevníci.

Je v špeciálnej presklenej miestnosti


Dielo, ktoré je štyri metre vysoké, 4,5 metra široké a váži 337 kilogramov, je totiž umiestnené v špeciálnej presklenej miestnosti priamo v múzeu. Ako uvádza spravodajský portál BBC, záujemcovia a záujemkyne zároveň môžu novinky o reštaurácii sledovať aj na internete.

Reštauráciu, ktorá nesie názov Operácia Nočná hliadka, sa podľa generálneho riaditeľa Rijksmusea Taca Dibbitsa rozhodli sprístupniť verejnosti, pretože obraz "patrí nám všetkým".

"Viac ako dva a pol milióna ľudí sa sem príde každý rok pozrieť. Patrí každému, kto žije v Holandsku a na svete. Cítili sme, že verejnosť má právo vidieť, čo sa deje s obrazom," povedal Dibbits v pondelok.

Obraz sa začína meniť


Odborníci z múzea sa obávajú, že sa obraz začína meniť, napríklad začína blednúť. Miliónový výskumný a reštauračný projekt im má pomôcť lepšie pochopiť stav diela.

"Detailná štúdia je potrebná na určenie najlepšieho plánu ošetrenia a bude zahŕňať zobrazovacie techniky, fotografie s vysokým rozlíšením a vysoko pokročilú počítačovú analýzu. S pomocou týchto a ďalších metód dokážeme vytvoriť veľmi detailnú snímku obrazu - nie len pomaľovaného povrchu, ale každej vrstvy, od laku až po plátno," uviedlo múzeum.

Poškodili ho nožom aj chemikáliou


Nočná hliadka zobrazuje amsterdamskú občiansku gardu Fransa Bannincka Cocqa, starostu mesta a objednávateľa obrazu. Okrem svojej veľkosti je významná aj dramatickým zachytením svetla a pohybu.

Obraz si prvou veľkou reštauráciou prešiel v roku 1975, keď ho istý muž poškodil nožom tvrdiac, že to "urobil pre Boha".

Obraz tiež poškodili nožom v roku 1911 a v roku 1990 ho zase poliali chemikáliou, v oboch prípadoch na obraze vznikli len menšie škody, ktoré sa dali relatívne dobre opraviť.

Viac k témam: múzeum, obraz, reštaurácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slávny Rembrandtov obraz zreštaurujú, návštevníci múzea v Amsterdame môžu proces sledovať cez sklo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.