Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Pri Moskve sa zrútila najmodernejšia ruská stíhačka Su-57, pilot sa katapultoval
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
Odlesňovania amazonského pralesa prudko stúplo, mizne neuveriteľnou rýchlosťou
Webnoviny 8. august 2019 716
8.8.2019 (Webnoviny.sk) - Nové údaje brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru poukazujú na prudký nárast odlesňovania v Amazónii v poslednom štvrťroku.
Vzrastajú tak obavy, že pro-agrobiznisová politika prezidenta Jaira Bolsonara zrýchli odlesňovanie dažďového pralesa.
Najväčšie odlesňovanie
Dáta získané inštitútom ukázali, že medzi tohtoročným májom a júlom zmizlo viac lesného porastu ako v rovnakom období v rokoch 2016 až 2018.
Iba v júli vyrúbali dažďový prales s rozlohou 2254 kilometrov štvorcových, čo je tri- až päťkrát viac ako v rovnakom mesiaci za posledné štyri roky. Je to najväčšie odlesňovanie od začatia terajšej metodológie zbierania dát v roku 2014.
Pastviny pre dobytok
Na území Brazílie sa nachádza približne 60 percent amazonského dažďového pralesa, kľúčového regulátora živých systémov planéty. Stromy pralesa spotrebujú ročne dve miliardy ton oxidu uhličitého (CO2) a vyprodukujú 20 percent kyslíka na Zemi.
Hlavným dôvodom výrubu stromov je podľa oficiálnych údajov vytvorenie nových pastvín pre dobytok. Za posledné desaťročie dokázali predchádzajúce vlády znižovať úbytok pralesa spoločným úsilím federálnych úradov a systémom pokút, čo sa zmenilo po nástupe nového prezidenta Bolsonara.
Viac k témam: Amazonský prales
Zdroj: Webnoviny.sk - Odlesňovania amazonského pralesa prudko stúplo, mizne neuveriteľnou rýchlosťou © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Maďarské jazero vysychá, turisti miznú. Vedci varujú pred klimatickou krízou aj zlým hospodárením s vodou
Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru