Sobota, 5. december 2020
Slnečno  6,3 °C
Mimoriadne správy

Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi Bondovi

 Webnoviny  16. november 2020  59
Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi Bondovi

16.11.2020 (Webnoviny.sk) - Svetoznáme astronomické observatórium Arecibo v Portoriku, ktoré bolo súčasťou mnohých dôležitých objavov, sa nachádza na pokraji kolapsu. Obrovské starnúce laná, ktoré pomáhajú držať jeden z najväčších parabolických rádioteleskopov na svete, sa pomaličky rozpadávajú.

Observatórium sa nachádza v horskej oblasti Portorika. Funguje od roku 1963 a najvýznamnejšie výsledky dosiahlo pri rádiolokácii Venuše, výskume rádiového žiarenia Jupitera či medzihviezdneho prostredia. Objavilo sa dokonca vo filme Kontakt s Jodie Foster či "bondovke" Golden Eye, v ktorej britského agenta 007 stvárnil Pierce Brosnan.

Minulý týždeň jedno z hlavných oceľových lán ďalekohľadu, ktorý bol schopný udržať 544 ton, prasklo pod náporom "iba" 283 ton. Pri incidente zároveň došlo k ďalším škodám, ktorých oprava si vyžiada množstvo času a finančných prostriedkov.

Zariadenie je jednou z hlavných turistických atrakcií Portorika a ročne priláka asi 90-tisíc návštevníkov. V auguste v ňom však prerušili výskum vrátane projektu hľadania blízkych galaxií.

Viac k témam: finančné problémy, James Bond, kolaps, Observatórium
Zdroj: Webnoviny.sk - Observátorium Arecibo je na pokaraji kolapsu, známe je aj z  filmu o Jamesovi Bondovi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.