Sobota, 30. máj 2020
Oblačno  10,8 °C
Mimoriadne správy

Nepálsky šerpa prekonal sám seba a vytvoril nový rekord v počte výstupov na Mount Everest

 Webnoviny  15. máj 2019  49
Nepálsky šerpa prekonal sám seba a vytvoril nový rekord v počte výstupov na Mount Everest

KÁTHMANDU 15. mája (WebNoviny.sk) - Nepálsky šerpa prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov na Mount Everest. Kami Rita zdolal najvyššiu horu sveta už rekordný 23. raz.

Svoj najnovší výstup úspešne zavŕšil v stredu ráno spolu s ďalšími horolezcami, pričom všetci sú v poriadku, informoval predstaviteľ nepálskej vlády zo základného tábora.

Štyridsaťdeväťročný Rita, ktorý horu vysokú 8 850 metrov prvý raz zdolal v roku 1994, bol držiteľom predchádzajúceho rekordu v počte 22 výstupov. V stredu sa mu však podarilo tento rekord prekonať. Ďalší dvaja nepálski šerpovia majú na konte 21 výstupov, obaja však už horolezectvo zavesili na klinec.

"Je to moje povolanie, ale zároveň chcem dosiahnuť nový svetový rekord pre Nepál," povedal Rita pre agentúru The Associated Press v apríli pred svojím odchodom. "Som ako vojak, ktorý zanechá za sebou svoju ženu, deti a rodinu, aby bojoval za hrdosť krajiny," doplnil.

Viac k témam: Mount Everest
Zdroj: Webnoviny.sk - Nepálsky šerpa prekonal sám seba a vytvoril nový rekord v počte výstupov na Mount Everest © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.