Nedeľa, 26. máj 2019
Oblačno  13,4 °C
Mimoriadne správy

Najstaršou osobou na svete je 116-ročná Japonka Kane Tanaka

 Webnoviny   9. marec 2019  53
Najstaršou osobou na svete je 116-ročná Japonka Kane Tanaka

TOKIO 9. marca (WebNoviny.sk) - Najstarším človekom na svete je aktuálne 116-ročná Japonka Kane Tanaka. V sobotu to oznámila organizácia Guinessove svetové rekordy (do roku 2000 známa ako Guinessova kniha rekordov), ktorej predstavitelia pri tejto príležitosti novú rekordmanku navštívili v starobinci vo Fukuoke na juhozápade Japonska.

Tanaka vychovávala päť detí


Na malej ceremónii odovzdávania žezla najstaršej osoby na svete sa zúčastnili aj ženini rodinní príslušníci a starosta Fukuoky. Tanaka sa narodila 2. januára 1903, v roku 1922 sa vydala za Hidea Tanaku.

Pár mal štyri deti, piate si adoptoval. Medzi hlavné záujmy 116-ročnej Japonky patrí matematika a stolová hra Othello, známa aj ako Reversi, ktorá sa dá považovať za akúsi zložitejšiu verziu piškvoriek.

Najvyššieho veku sa dožila Francúzka


Tanaka sa najstaršou osobou na svete stala po tom, ako v júli minulého roku zomrela vo veku 117 rokov Japonka Chijo Mijako. Kto je momentálne najstarším mužom na planéte, to Guinessove svetové rekordy zatiaľ len overujú. Donedávna ním bol Masazo Nonaka, tiež Japonec, ktorý zomrel v januári tohto roku vo veku 113 rokov.

Ak sa do rebríčka najdlhšie žijúcich osôb zarátajú aj osoby už nežijúce, najvyššieho veku sa doteraz dožila Francúzka Jeanne Louise Calment, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov, 5 mesiacov a 14 dní. Táto žena zostáva naďalej jediným človekom, ktorý sa dokázateľne dožil vyššieho veku ako 120 rokov.

Viac k témam: Guinessove svetové rekordy, najstarší človek sveta
Zdroj: Webnoviny.sk - Najstaršou osobou na svete je 116-ročná Japonka Kane Tanaka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.