Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, v minulosti zrejme obojživelník obýval dažďový prales
Webnoviny 25. apríl 2020 1059
25.4.2020 (Webnoviny.sk) - Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, ktorá je ďalším dôkazom, že Biely kontinent bol kedysi oveľa teplejší.
Fosíliu drobného obojživelníka, ktorý žil pred 40 miliónmi rokov, našli na Seymourovom ostrove, ktorý leží v časti Antarktídy najbližšej Južnej Amerike. Informuje o tom televízia CNN.
Žaba zrejme žila v dažďovom pralese
Žaba bola malá, merala zhruba štyri až päť centimetrov, uvádzajú vedci v štúdii, ktorá vyšla v odbornom periodiku Scientific Reports. Výzorovo sa podobala na päť žijúcich druhov žiab z rodu Calyptocephalella žijúcich v Patagónii.
Podľa paleontológa Thomasa Mörsa zo Švédskeho prírodovedného múzea, ktorý je jedným z autorov štúdie, žaba zrejme žila v miernom a vlhkom dažďovom pralese veľmi podobnom tým v čilských Andách, kde sa teploty počas jednotlivých období príliš nemenia.
Malý tvor podľa neho mohol skákať po listoch už vyhynutého druhu lekna, o ktorom zverejnili štúdiu pred tromi rokmi, a počas dlhých, temných zím hibernoval v blate.
Na ostrove našli aj pijavice a cicavce
Mörs uviedol, že na Seymourovom ostrove našli tiež skamenené kukly pijavíc a zopár cicavcov.
"Tipujem, že to bolo bohaté a rôznorodé miesto. Našli sme len percento z toho, čo tam žilo," vyjadril sa o Antarktíde vedec s tým, že "lekná boli prvým náznakom toho, že tam bolo sladkovodné prostredie a nie vždy bolo zamrznuté".
Klimatické zmeny sa odohrali veľmi rýchlo
Výsledky štúdie naznačujú, že lesy v Južnej Amerike by mohli byť "modernou obdobou" antarktickej klímy pred zaľadnením a v súčasnosti by mohli byť domovom ďalších druhov, ktoré pôvodne žili na Antarktickom polostrove.
Skorší výskum poukazuje na to, že ľadovcový štít sa v Antarktíde vytvoril pred posledným rozdelením superkontinentu Gondwana. Podľa Mörsa sa mohli dané klimatické zmeny odohrať veľmi rýchlo, čo živú prírodu prinútilo k intenzívnemu ústupu.
"Táto fauna žila šesť miliónov rokov predtým, ako sa kontinent oddelil a potom zamrzol. V tom čase sa už pravdepodobne zaľadňoval," dodal.
Viac k témam: fosílie, vedecký výskum, žaba
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Antarktíde po prvý raz našli fosíliu žaby, v minulosti zrejme obojživelník obýval dažďový prales © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete