Štvrtok, 29. október 2020
Jasno  6 °C
Mimoriadne správy

Laboratóriá zistili príčinu záhadného úhynu slonov v Botswane, zabili ich sinice

 Webnoviny  21. september 2020  88
Laboratóriá zistili príčinu záhadného úhynu slonov v Botswane, zabili ich sinice

21.9.2020 (Webnoviny.sk) - Záhadný úhyn stoviek slonov v delte rieky Okavango v Botswane spôsobila otrava sinicami. V pondelok to oznámil tamojší Úrad pre divočinu a národné parky, informuje agentúra AFP.

Slony mali nedotknuté kly


Od marca zomrelo v Botswane zhruba 330 slonov, pričom mali nedotknuté kly, čo popieralo hypotézu odborníkov o možnom vyčíňaní pytliakov.

Námestník úradu Cyril Taolo vysvetlil, že úrady vylúčili ako možnú príčinu ľudskú činnosť aj antrax.

Testy, ktoré vykonali laboratóriá v Juhoafrickej republike, Kanade, Zimbabwe a Spojených štátoch, napokon potvrdili otravu sinicami produkujúcimi neurotoxíny.

Úhyn ukončili suché napájadlá


"Úmrtia spôsobila otrava v dôsledku siníc, ktoré rastú v napájadlách," povedal hlavný veterinár zo spomínaného úradu Mmadi Reuben a doplnil, že úhyn skončil ku koncu júna, čo sa zhoduje s ich vysušovaním.

Botswanská vláda uviedla, že pokračuje v skúmaní výskytu siníc.

Botswana sa pýši jednou z najväčších populácií slonov na svete, ktorá má zhruba 130-tisíc jedincov.

Viac k témam: sinice, slony, úhyn zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk - Laboratóriá zistili príčinu záhadného úhynu slonov v Botswane, zabili ich sinice © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.