Pondelok, 8. marec 2021
Mierna oblačnosť  0,8 °C
Mimoriadne správy

Kozmická loď Spojených arabských emirátov vstúpila na obežnú dráhu Marsu

 Webnoviny   9. február 2021  56
Kozmická loď Spojených arabských emirátov vstúpila na obežnú dráhu Marsu

9.2.2021 (Webnoviny.sk) - Sonda Amal zo Spojených arabských emirátov po takmer 7-mesačnej a viac ako 482 miliónov kilometrov dlhej ceste vstúpila na obežnú dráhu planéty Mars.

Predstavitelia vesmírneho centra SAE v Dubaji v utorok uviedli, že sonda, ktorej meno v preklade znamená „nádej“, začala obiehať okolo červenej planéty. Tento proces by mal trvať najmenej dva roky.

Tri typy senzorov


Sonda, ktorá vyštartovala 19. júla minulého roka, je vybavená tromi typmi senzorov. Tie budú po prvý raz merať komplexné zloženie atmosféry Marsu počas rôznych období.

Spojené arabské emiráty sú v oblasti vesmírneho vývoja v podstate nováčikom. Dosiaľ úspešne vyslali do vesmíru tri pozorovacie družice. Žiadne z ich zariadení však zatiaľ neodišlo z orbity Zeme.

Misia Číny


V tesnom závese za sondou Amal sa nachádza misia Číny. Jej pristávací modul by mal dosiahnuť Mars v priebehu stredy. Následne bude krúžiť okolo planéty a v máji sa pokúsi pristáť na jej povrchu, kde plánuje hľadať stopy dávneho života.

Ak sa to Číne podarí, stane sa iba druhou krajinou, ktorá úspešne pristála na Marse. Pred ňou to osemkrát dokázali Spojené štáty americké.

V minulosti sa asi 60 % všetkých marťanských misií skončilo neúspechom - nehodou, zhorením vyslaných telies alebo inými nedostatkami, čo dokazuje zložitosť medziplanetárneho cestovania a ťažkosti pri prechode riedkou atmosférou Marsu.

Viac k témam: Mars, sonda
Zdroj: Webnoviny.sk - Kozmická loď Spojených arabských emirátov vstúpila na obežnú dráhu Marsu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.