Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  26 °C
Mimoriadne správy

 India pokračuje vo vesmírnom výskume, po sonde Čandrájan-3 úspešne odštartovala aj misiu na Slnko (video+foto)

 Webnoviny   2. september 2023  774  
 India pokračuje vo vesmírnom výskume, po sonde Čandrájan-3 úspešne odštartovala aj misiu na Slnko (video+foto)

2.9.2023 (SITA.sk) -  India v sobotu odštartovala svoju prvú vesmírnu misiu na výskum Slnka. Udialo sa tak necelé dva týždne po tom, ako sonda Čandrájan-3 ako prvá v histórii pristála pri južnom póle Mesiaca.

Kozmická loď Aditya-L1 vzlietla na palube satelitnej nosnej rakety z vesmírneho strediska Sriharikota v južnej Indii, aby monitorovala Slnko z bodu známeho ako L1, vzdialeného asi 1,5 milióna kilometrov od Zeme.

Indovia uviedli, že štart bol „úspešne dokončený“. „Zariadenie umiestnilo satelit presne na jeho zamýšľanú obežnú dráhu. Prvé indické slnečné observatórium začalo svoju cestu do cieľa - bodu L1,“ vyhlásila Indická vesmírna agentúra (ISRO) na platforme X, predtým známej ako Twitter. Satelitu má podľa plánu trvať 125 dní, kým dosiahne bod L1.Viac k témam: Čandraján-3, Vesmírna misia
Zdroj: SITA.sk -  India pokračuje vo vesmírnom výskume, po sonde Čandrájan-3 úspešne odštartovala aj misiu na Slnko (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.