Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Čandraján-3 poslal prvé zábery Mesiaca, pristávať bude už o niekoľko dní (video)

 Webnoviny   7. august 2023  107  
Čandraján-3 poslal prvé zábery Mesiaca, pristávať bude už o niekoľko dní (video)

7.8.2023 (SITA.sk) - Indická vesmírna agentúra (ISRO) zverejnila prvé zábery Mesiaca, ktoré zachytila vesmírna loď Čandraján-3. Snímky ukazujú krátery na povrchu Mesiaca, ktoré sa zväčšujú, ako sa stroj približuje k obežnici Zeme.

Čandraján-3 v sobotu vstúpil na obežnú dráhu Mesiaca a 23. augusta by na jeho povrchu mali pristáť pristávací modul s roverom. Pristáť by mali pri málo prebádanom južnom póle Mesiaca. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vesmírna loď je v poriadku


ISRO informovala, že všetky kontroly ukázali, že je Čandraján-3 v poriadku. Poukázala pritom na to, že je to už po tretí raz, čo sa jej podarilo dostať na lunárnu orbitu jej stroj. Prvá misia Čandraján-1 sa uskutočnila v roku 2008 a vykonala podrobný prieskum vody na povrchu Mesiaca a dospela k záveru, že má počas dňa atmosféru.

Čandraján-2 do vesmíru letel v júli 2019, pričom mal tiež orbiter, pristávací modul aj rover. Druhé dve zariadenia však nedokázali mäkko pristáť a zrútili sa pri zostupe.

Štvrtá krajina na mesiaci


Čandraján-3, ktorý má hmotnosť 3 900 kilogramov a stál 6,1 miliardy indických rupií, má podľa Somanatha rovnaké ciele ako jeho predchodca. Pristávací modul Vikram, ktorý má meno po zakladateľovi ISRO, váži zhruba 1 500 kilogramov a v jeho vnútri sa nachádza 26-kilogramový rover Pragján.

Ak sa im podarí mäkko pristáť, šesťkolesové vozidlo sa potom vysunie a bude sa pohybovať okolo skál a kráterov na povrchu Mesiaca zbierajúc kľúčové údaje a snímky, ktoré pošle na Zem na analýzu.Ak sa Indii misia podarí, bude len štvrtou krajinou sveta, ktorá mäkko pristála na Mesiaci so svojím strojom. Dosiaľ tak urobili len USA, Sovietsky zväz a Čína.

(1 EUR = 90,73 INR)

Viac k témam: Čandraján-3, Mesiac
Zdroj: SITA.sk - Čandraján-3 poslal prvé zábery Mesiaca, pristávať bude už o niekoľko dní (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.