Štvrtok, 7. júl 2022
Prevažne slnečno  19,2 °C
Mimoriadne správy

AJ u nás budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, musíme si však privstať

 Webnoviny  15. máj 2022  141
AJ u nás budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, musíme si však privstať

15.5.2022 (Webnoviny.sk) - Čiastočné zatmenie Mesiaca sa bude dať zo Slovenska pozorovať v ranných hodinách v pondelok 16. mája. Ako informovala Slovenská akadémia vied (SAV) na svojom webe, tieň Zeme zakryje maximálne 41 percent mesačného kotúča, pred dosiahnutím maximálnej fázy Mesiac zapadne. Čiastočné zatmenie začne o 4:28 a Mesiac zapadne o 5:00. Začiatok polotieňového zatmenia by mal začať o 3:32.

Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV pre agentúru SITA uviedol, že sopečný popol a prachové častice, ktoré do atmosféry vyvrhol v polovici januára 2022 výbuch sopky Tonga by teoreticky mohli ovplyvniť hustotu tieňa.

Časť z nich sa totiž ešte stále nachádza v atmosfére najmä nad južnou pologuľou. Nadchádzajúce zatmenie Mesiaca by tak mohlo byť tmavšie ako zvyčajne. „Efekt však bude ťažko postrehnuteľný voľným okom, keďže zatmenie Mesiaca sa odohrá na svetlom pozadí oblohy pred východom Slnka,“ objasnil.

Viac k témam: Zatmenie Mesiaca
Zdroj: Webnoviny.sk - AJ u nás budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, musíme si však privstať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.