Nedeľa, 1. september 2024
Väčšinou jasno  20,9 °C
Mimoriadne správy

Základné metódy zvárania - vyberte si tú správnu pre váš projekt

 Futurino  13. jún 2024  593  
Základné metódy zvárania - vyberte si tú správnu pre váš projekt

Zváranie predstavuje proces spájania kovových častí trvalým spojom. Vyžaduje si zručnosť, no dôležitá je aj voľba správnej zváračky a metódy zvárania. Zistite, aké metódy rozlišujeme a na čo sa používajú.


Plynové zváranie MIG/MAG


Ide o bežnú metódu, ktorá sa používa v rôznych priemyselných odvetviach, ale používajú ju aj domáci majstri pri svojich zváračských projektoch. Ide o zváranie kovov v ochrannej atmosfére, vhodné pre tenké kovy. Na vytvorenie plameňa sa používa horľavý plyn, pričom môže ísť o:


• Inertné plyny (MIG), napr. argón alebo hélium, ktoré sa z chemického hľadiska do zvárania nezapájajú. Hodí sa na zváranie hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele.
• Aktívne plyny (MAG), najčastejšie oxid uhličitý, ktorý sa chemickej reakcie zúčastňuje, teda reaguje s kovom. Vhodné napríklad pre zváranie ocele.


Oblúkové zváranie MMA


Na rozdiel od pekných, čistých zvarov, ktoré vznikajú metódou MIG/MAG, tieto zvary sú neestetické. Hodí sa však pri rôznych výrobných a stavebných projektoch, napr. na spájanie rúr či oplechovanie, alebo pri oprave automobilov a motocyklov. Princíp spočíva vo vytvorení elektrického oblúka medzi elektródou a zváraným kovom, ktorý sa vďaka tomu taví a vzniká zvar.


Pre túto metódu môže byť použitá invertovaná profesionálna zváračka (zvyčajne má nižšiu hmotnosť, takže je mobilnejšia a môžete s ňou pracovať aj mimo dielne) alebo trafozváračka (je ťažšia, určená hlavne na prácu v dielni). Môže pri nej dochádzať k väčšej tvorbe dymu a rozstreku, v porovnaní s inými metódami.


TIG zváranie


Ide o všestrannú zváraciu techniku, na druhej strane je považovaná za najzložitejšiu (vyžaduje si pokročilejšie zručnosti). Pri TIG zváraní sa používa volfrámová elektróda, ktorá vytvárať stabilný a koncentrovaný zvárací oblúk. Vďaka tomu sa zvary vyznačujú vysokou presnosťou, pevnosťou a kvalitou. Tieto zváračky sú najčastejšie používané na spájanie nerezovej ocele, chrómu, niklu, mosadze, titánu a podobne.


Existujú aj ďalšie metódy, ich použitie však nie je až tak bežné, napr. plazmové oblúkové zváranie, ktoré sa často používa v letectve, či zváranie elektrónovým lúčom a laserom.


Zváračku pre svoj projekt preto vyberajte s ohľadom na:


• zručnosti a skúsenosti (pre začiatočníka je najlepšie začať s oblúkovou zváračkou),
• materiál, ktorý chcete spájať,
• ale aj váš rozpočet (cenovo najdostupnejšie sú väčšinou oblúkové zváračky).


Zdroj foto: industrieblick / Adobestock.com