Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Video: Vedci z NASA zhudobnili fotografiu z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu
BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) - S netradičnou aktivitou prišli cez víkend pracovníci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorí zavesili na internet vesmírnu hudbu. Tentokrát však nejde o reálne zvuky prichádzajúce v nejakej forme z vesmíru - NASA sa pokúsila "zhudobniť" jednu z fotografií zhotovených Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom.
Ako píše sever Science Alert, NASA si na tento účel vybrala fotografiu z augusta minulého roku, ktorá zachytáva veľké množstvo hviezd a galaxií.
Hudobní nadšenci z NASA sa rozhodli pretransformovať fotografiu do hudobnej skladby tak, že pri jej "čítaní" zľava doprava priradili ku každému zachytenému objektu určité charakteristické zvuky. Jednotlivé hviezdy a kompaktné galaxie vydávajú krátke a rázne zvuky, zatiaľ čo rozsiahlejšie špirálové galaxie majú dlhší tón. Čo sa týka melódie, čím sú objekty na fotografii nižšie, tým sú nižšie aj ich tóny, a naopak.
Science Alert ponúka aj hudobnú recenziu nového diela NASA a konštatuje, že ide o hrôzostrašnú, no zaujímavú hudbu, pričom najkrajším momentom je zvuk, ktorý zaznie, keď ručička časomiery prechádza ponad galaktickú kopu RXC J0142.9+4438. "Zabudnite na hudbu, podcasty a audioknihy - novým trendom je počúvať fotografie Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu," píše Science Alert.
Viac k témam: NASA, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Vedci z NASA zhudobnili fotografiu z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Na asteroide Ryugu úspešne pristála japonská sonda Hajabusa 2Nasledujúci článok
Facebook aj Instagram postihli rozsiahle výpadky, dôvod je neznámy