Sobota, 6. jún 2020
Jasno  10,3 °C
Mimoriadne správy

Video: Britské drony mapovali Červený les pri Černobyle, odhalili aj nové ohniská radiácie

 Webnoviny   9. máj 2019  79
Video: Britské drony mapovali Červený les pri Černobyle, odhalili aj nové ohniská radiácie

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) - Britskí vedci s pomocou dronov mapovali ukrajinský Červený les, čo je jedno z najrádioaktívnejších miest na Zemi. Pomocou nových senzorov poskytli ukrajinským úradom viac informácií o miestach s najvyššou kontamináciou.

Stromy ostali oranžové


Les sa nachádza len 500 metrov od Černobyľskej atómovej elektrárne, kde v roku 1986 explodoval reaktor. Množstvo stromov, ktoré prežili, ostalo oranžových.

Britské National Centre for Nuclear Robotics (NCNR) vyvinulo nový systém, ktorý umožní vedcom s pomocou dronov mapovať rizikové miesta z bezpečnej vzdialenosti.

Odhalili nové ohniská radiácie


Aprílový výskum v podstate potvrdil súčasné chápanie rozloženia radiácie v lese, no ponúkol oveľa podrobnejšie detaily. Drony tiež odhalili nové ohniská radiácie.

Zamestnanci NCNR sa plánujú vrátiť do Ukrajiny v nasledujúcich mesiacoch a chcú preskúmať ďalšie oblasti zóny s rozlohou 2600 štvorcových kilometrov, kam môže vstúpiť čoraz viac ľudí. Vlani oblasť navštívilo približne 70-tisíc turistov.Viac k témam: Černobyl, drony, radiácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Britské drony mapovali Červený les pri Černobyle, odhalili aj nové ohniská radiácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.