Sobota, 30. máj 2020
Zamračené  11,4 °C
Mimoriadne správy

Loď bez posádky preplávala Severné more so škatuľou ustríc, naspäť priviezla belgické pivo

 Webnoviny  10. máj 2019  94
Loď bez posádky preplávala Severné more so škatuľou ustríc, naspäť priviezla belgické pivo

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) - Autonómna loď previezla náklad z Veľkej Británie do Belgicka. Dvanásť metrov dlhé plavidlo USV Maxlimer prešlo v pondelok v noci z mesta West Mersea do belgického Oostende, pričom viezlo škatuľu s ustricami.

Využíva rad technológií


Cez jednu z najrušnejších prepravných ciest na svete prešlo bezpečne vďaka celému radu technológií. Majiteľ lode uviedol, že to bola prvá komerčná cesta autonómneho plavidla cez Severné more.

"Túto cestu sme pripravovali niekoľko mesiacov a je úžasné vidieť, ako sa to všetko deje," povedal Ben Simpson z firmy SEA-KIT International Ltd.

"Potenciál lode spočíva v možnosti prispôsobiť sa rôznym úlohám, či už je to preprava, hydrografické prieskumy, environmentálne misie alebo ochrana morí. Sme neskutočne nadšení, že technológiu posúvame k jej limitom a vidíme, čo všetko môžeme dosiahnuť," dodal.

Navrhli ju na mapovanie morského dna


Loď sa vo štvrtok vrátila naspäť, opäť bez posádky. Tentoraz priviezla belgické pivo. Celkovo môže uniesť náklad s hmotnosťou až 2,5 tony. Na komunikáciu a ovládanie využíva systém fungujúci prostredníctvom internetu.

Operátor má vďaka nemu prístup ku kamerovému systému, termovízii či radaru. Takisto môže naživo počúvať okolité zvuky a dokonca komunikovať s okolím.

USV Maxlimer pôvodne navrhli v rámci projektu na nové možnosti mapovania morského dna. "Môže vykonávať rovnakú činnosť ako tradičné lode, no s oveľa menšou spotrebou paliva, len s piatimi percentami," povedal Simpson pre BBC News.

Viac k témam: loď, technológie
Zdroj: Webnoviny.sk - Loď bez posádky preplávala Severné more so škatuľou ustríc, naspäť priviezla belgické pivo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.