Nedeľa, 17. január 2021
Oblačno  -5,4 °C
Mimoriadne správy

Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eur

 Webnoviny  29. november 2020  75
Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eur

29.11.2020 (Webnoviny.sk) - Európska vesmírna agentúra (ESA) tento týždeň uviedla, že podpísala kontrakt v hodnote 86 miliónov eur so švajčiarskou spoločnosťou ClearSpace SA. Tá by mala priniesť veľké množstvo orbitálneho odpadu naspäť na Zem.

Podľa ESA dohoda so spoločnosťou ClearSpace SA povedie v roku 2025 k "prvej aktívnej misii na odstraňovanie trosiek", pri ktorej špeciálna kozmická loď pozbiera a prinesie na Zem časti rakety, ktorá predtým pomáhala s vynášaním satelitu na obežnú dráhu.

Odborníci už dlho varujú, že státisíce kusov vesmírneho odpadu obiehajúcich okolo planéty predstavujú hrozbu pre fungujúce satelity a dokonca aj pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Viac k témam: vesmír, vesmírny odpad
Zdroj: Webnoviny.sk - Vesmírny odpad pozbiera švajčiarska firma, ESA podpísala zmluvu na takmer 90 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.