Piatok, 22. november 2024
Mierne sneženie 0 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Tri exoplanéty obiehajúce okolo hnedého trpaslíka s názvom TRAPPIST-1 sa navyše nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne.
BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Medzinárodný tím vedcov na čele s Michaëlom Gillonom z univerzity v belgickom Liege objavil s pomocou Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu prvý solárny systém so siedmimi exoplanétami s veľkosťou podobnou Zemi.Tri z týchto planét sa navyše nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne, čo predstavuje vôbec najväčší počet takýchto exoplanét obiehajúcich jedinú hviezdu. O objave informovali dnes na tlačovej konferencii v sídle amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vo Washingtone, pričom celú štúdiu zverejnili v časopise Nature.
Objavené exoplanéty obiehajú okolo hnedého trpaslíka s názvom TRAPPIST-1 vzdialeného približne 39 svetelných rokov od Slnečnej sústavy, pričom všetkých sedem je pravdepodobne kamenných a mohla by sa na nich vyskytovať tekutá voda. Gillon a jeho kolegovia ešte vlani v máji oznámili objav prvých troch planét v tomto systéme, pričom Spitzerov teleskop následne potvrdil existenciu dvoch z nich a objavil ďalších päť.
Na základe získaných údajov vedci následne vypočítali veľkosť a hmotnosť šiestich z nich, čo im umožnilo odhadnúť ich hustotu. Veľkosť siedmej, najvzdialenejšej planéty zatiaľ neurčili, vedci však predpokladajú, že je pokrytá ľadom. Všetkých sedem planét obieha svoju materskú hviezdu vo vzdialenosti kratšej než Merkúr od Slnka a zároveň sú aj blízko jedna od druhej.
Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.go a archívu agentúry SITA.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ruská vesmírna loď Progress MS-05 dorazila na ISSNasledujúci článok
Video: Raketa Falcon 9 odštartovala na druhý pokus