Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Stav ozónovej vrstvy nad Antarktídou sa zlepšuje, potenciálne hrozby však stále existujú
12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Obnovenie ozónovej vrstvy nad Antarktídou nemožno považovať za samozrejmé a situácia si vyžaduje stálu ostražitosť.
Tvrdí to doktor Jonathan Shanklin, jeden z vedcov, ktorí v 80. rokoch minulého storočia ako prví zdokumentovali každoročné stenčovanie vrstvy tohto plynu. Informuje o tom britská mediálna spoločnosť BBC.
Tento rok je ozónová diera v stratosfére nad Antarktídou najmenšia za posledné tri desaťročia. Podľa Shanklina je to vítané, v skutočnosti by sme to však podľa neho mali považovať za anomáliu.
Náhle oteplenie
Lepšie ako očakávané úrovne ozónu sa totiž pripisujú náhlemu otepleniu vo veľkých výškach, čo môže príležitostne nastať. Práve to podľa neho viedlo k zamedzeniu chemickým reakciám, ktoré zvyčajne ničia ozón 15 až 30 kilometrov nad planétou.
"Letmý pohľad na tento rok môže viesť k názoru, že sa nám podarilo uzdraviť ozónovú dieru. Nepodarilo. A hoci sa to zlepšuje, stále sú krajiny, ktoré vyrábajú chlórfluorované uhľovodíky (CFC, známe aj ako freóny), chemikálie, ktoré sú príčinou problému. Nemôžeme byť spokojní," vyjadril sa Shanklin pre BBC.
Jonathan Shanklin spolu s Joem Farmanom a Brianom Gardinerom v roku 1985 ako prví varovali svet, že každú jar dochádza nad Antarktídou k výraznému stenčovaniu ozónovej vrstvy. Ozón zachytáva škodlivé ultrafialové žiarenie zo slnka. Tento objav potvrdil teoretické predpovede iných vedcov, čo viedlo k prijatiu Montrealského protokolu.
Na základe tejto medzinárodnej dohody sa postupne prestali používať chemikálie na báze chlóru a brómu, ktoré sú zodpovedné za úbytok ozónu. V tom čase sa používali v širokej miere v chladivách, čistiacich prostriedkoch a sprejoch.
Fluorid sírový
Ďalšou potenciálnou hrozbou je podľa Shanklina fluorid sírový (SF6). Tento plyn sa používa v elektrotechnickom priemysle na zabránenie skratom a nehodám. Je to mimoriadne účinný skleníkový plyn, a hoci jeho emisie do atmosféry sú momentálne relatívne malé, majú stúpajúcu krivku.
Shanklin sa preto obáva, že s SF6 to bude rovnaké, ako tomu bolo v prípade CFC pri jeho uvedení v 30. rokoch minulého storočia. Predpokladalo sa, že nebudú škodiť.
"Myslím si, že v súvislosti s SF6 konáme rovnako. Nazdávame sa, že to nebude problém, hoci vieme, že je to skleníkový plyn. A preto ho nepoužívame tak obozretne, ako by sme mali. Preto potrebujeme mať po celom svete rôzne monitorovacie senzory, aby sme mohli vedeckej komunite povedať, že sa niečo zvyšuje, aby mohla realizovať modelové situácie a zistiť pravdepodobné dôsledky," uzavrel Shanklin.
Viac k témam: ozónová diera
Zdroj: Webnoviny.sk - Stav ozónovej vrstvy nad Antarktídou sa zlepšuje, potenciálne hrozby však stále existujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Zomrel Alexej Archipovič Leonov, ktorý ako prvý človek vystúpil do otvoreného vesmíru