Piatok, 22. november 2024
Malá oblačnosť -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Pre astrobiologičku Michaelu Musilovú pôjde už druhú misiu na Mars Desert Research Station (MDRS) v americkom Utahu.BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) - Slovenská astrobiologička Michaela Musilová bude veliteľkou simulovanej misie na Mars, ktorá sa uskutoční od 14. do 29. januára na Mars Desert Research Station (MDRS) v americkom Utahu. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovala samotná Musilová, ktorá je zároveň predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA).
"Mars Desert Research Station sa nachádza v púšti vo veľkej nadmorskej výške, takže v tomto ročnom období je tam teplota pod nulou, čo tiež simuluje marťanské podmienky. Je izolovaná od sveta, takže človek sa aj po psychologickej stránke cíti, akoby bol na inej planéte," uviedla Musilová, pre ktorú pôjde už o druhú misiu na tejto stanici, pričom tú prvú absolvovala v roku 2014.
Za misiami stojí nezisková organizácia Mars Society, pričom cieľom je testovať technológie na pripravované reálne misie na Mars. Účastníci projektu komunikujú s riadiacim centrom s časovým posunom, rovnako ako by to bolo v prípade komunikácie z Marsu, pričom mimo priestorov stanice sa musia pohybovať v skafandroch.
Musilová a jej piati kolegovia zo Španielska, Írska, Francúzska, Izraela a Austrálie uskutočnia viacero vedeckých experimentov, ako je napríklad 3D tlač tehál s použitím "marťanskej" pôdy. Viaceré pokusy pochádzajú od slovenských výskumných inštitúcií ale aj študentov. Jedným z nich je napríklad hydroponické pestovanie špenátu, ktorý budú mať účastníci misie na spestrenie stravy. Tento experiment vzišiel zo študentskej súťaže Expedícia Mars, v ktorej uspeli študentky z gymnázia v Detve.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Raketa spoločnosti SpaceX vyniesla na orbit desať satelitovNasledujúci článok
Uhynula kosatka zabijak, Tilikum mal zdravotné problémy