Piatok, 8. december 2023
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú

 Webnoviny  26. júl 2022  272  
Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú

26.7.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko po roku 2024 odstúpi od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a bude sa sústrediť na budovanie vlastnej stanice na obežnej dráhe. V utorok to oznámil novovymenovaný šéf ruskej vesmírnej agentúry.

Jurij Borisov, ktorého tento mesiac vymenovali na čelo Roskosmosu, počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že Rusko splní svoje záväzky voči partnerom na ISS a následne projekt opustí.

Napätie medzi Ruskom a Západom


„Padlo rozhodnutie po roku 2024 opustiť stanicu,“ uviedol Borisov.

Jeho vyjadrenie potvrdilo predchádzajúce vyhlásenia ruských predstaviteľov o zámere Moskvy po roku 2024 opustiť stanicu.

Prišlo tiež v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti s vojenskou agresiou Kremľa na Ukrajine.

Podpísali dohodu s NASA


Napriek rozporom podpísali americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Roskosmos tento mesiac dohodu, na základe ktorej budú americkí astronauti ďalej využívať ruské rakety a ruskí kozmonauti zase budú od jesene využívať na lety na ISS služby spoločnosti SpaceX.

Dohoda zabezpečuje, že vesmírna stanica bude mať na palube vždy aspoň jedného Američana a jedného Rusa.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, rusko-ukrajinský konflikt, Vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.