Sobota, 16. február 2019
Slnečno  -2,9 °C
Mimoriadne správy

RC autá a drony – zábavné hranie pre všetky generácie?

 PlaCla  25. jún 2018  583
RC autá a drony – zábavné hranie pre všetky generácie?

Myslíte si, že RC autá a drony sú zábavkou akurát tak pre malé deti? Potom ste si pravdepodobne už veľmi dlho žiadnu RC hračku nevyskúšali. RC autá a drony s kamerou sú zábavkami, ktoré keď vyskúšate, len ťažko s nimi budete vedieť prestať!


Keď sa povie skratka RC, asi všetci vedia, čo sa pod ňou myslí. Je to skratka anglického výrazu Radio Control, označované ňou tak bývajú veci, ktoré sú ovládané pomocou rádiových vĺn. Rádiové vlny sú mimoriadne populárnym a používaným spôsobom diaľkového kontrolovania, každodenne sa s nimi stretávame a používame ich, sami možno ani nevieme, ako často. Rádiové ovládanie však nezostalo len pri každodenných praktických úkonoch, ale začali ho využívať aj nadšenci, ktorí ho začali využívať na rôzne hobby projekty a zábavu. Nie je tak žiadnym prekvapením, že RC ovládanie sa veľmi rýchlo dostalo do hračkárskeho priemyslu a z diaľkovo ovládaných hračiek sa stali neskutočné hity, ktoré doma muselo mať každé dieťa. A tak je tomu aj dnes, rádiové ovládanie sa dokonca začalo využívať v oveľa širšom spektre hračiek, ako len v RC autách. Práve vďaka obrovskému boomu v hračkárskom priemysle si mnoho ľudí myslí, že autá, lietadlá, vrtuľníky a drony na diaľkové ovládanie sú iba obyčajnými hračkami, čo však pravda určite nie je. RC modely môžeme rozdeliť na modely určené pre deti a následne technicky vyspelé modely, ktoré sú určené pre dospelejších ľudí. Pozrime sa, ako sú na tom RC autá a RC drony.

RC autá nie sú len pre deti...

RC autá na diaľkové ovládanie môžeme rozdeliť do viacerých kategórií, na RC autá s elektrickým, benzínovým a vodíkovým pohonom a následne RC autá pre deti, ktoré tvoria samostatnú kategóriu. Ako by sa dalo čakať, hračkárske RC autá sú poháňané malým elektromotorom, vďaka ktorému nedosahujú vysoké rýchlosti, sú jednoduché na ovládanie a ich konštrukcia je navrhnutá tak, aby dokázala zvládnuť náročné zaobchádzanie v detských rukách. Detské RC autá poznáme asi všetci, pozrime sa skôr na „dospelé“ RC autá, ktoré sú už o niečom inom. Elektrické RC autá sú vybavené elektromotormi, vďaka ktorým dosiahnu rýchlosti cez 20 km/h, ich konštrukcia sa v mnohom ponáša na konštrukciu reálnych áut. Podobne rýchle a konštrukčne vyspelé sú aj benzínové RC autá, ktoré sú už reálnymi zmenšeninami bugín a áut z bežného života, ich obsluha a ovládanie si už vyžaduje určitý vek a schopnosti. Jazdiť s nimi je však ohromný zážitok, nehovoriac o tom, že s takýmito RC autami sa môžete zúčastniť mnohých súťaží. Posledná kategória, teda kategória vodíkových RC áut, je špecifická, taktiež sa môžu zúčastňovať rôznych pretekov, zaujímavé sú najmä svojim inovatívnym pohonom, ktorý bude v budúcnosti možno slúžiť ako pohon bežných dopravných prostriedkov.

A čo RC drony?

Pre tých, ktorí sa neradi držia pri zemi, sú tu rôzne lietajúce RC modely, či už lietadlá, vrtuľníky alebo drony. Práve RC drony sa len nedávno stali obrovským hitom, špeciálne drony s kamerou, ktoré okrem pôžitku so samotného lietania s dronom prinášajú aj ďalší pridaný pôžitok v podobe nádherných záberov, ktoré inak ako zhotoviť nemáte. Samozrejme, zohnať sa stále dajú aj obyčajné RC drony, ktoré kamerou vybavené nie sú, ak sa však drona rozhodnete kúpiť, rozhodne odporúčame model, ktorý kamerou vybavený bude. Dnes viete zohnať drony v rôznych cenových kategóriách, od pár stoviek, až po niekoľko tisíc eur. Je tak len na vás, koľko ste ochotní do takejto zábavky investovať, jedno je však isté – stojí to zato!

Ak ste sa aj vy navnadili na nejaký ten RC model, zohnať ho môžete napríklad v obchodoch Pecka – Modelár. Vyberte si svoje RC auto, dron, vrtuľník alebo lietadlo aj vy a zažite zábavu, akú ste už dávno nezažili!