Štvrtok, 23. január 2020
Slnečno  0,7 °C
Mimoriadne správy

Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná

 Webnoviny   7. august 2019  60
Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná

7.8.2019 (Webnoviny.sk) - Tím vedcov zo Scottish Association for Marine Science (SAMS) z mesta Oban mieri do oblasti súostrovia Špicbergy, kde plánuje využiť podvodné robotické zariadenie (AUV) na misiu, ktorá je pre ľudí príliš nebezpečná.

Člny sa k ľadovcu nemôžu priblížiť


Veria, že im nové informácie pomôžu pochopiť niektoré javy súvisiace s topením ľadovcov. Vedci sa chcú dozvedieť viac o vplyve vody z roztopeného ľadovca na proces, ktorý môže zapríčiniť padanie veľkých kusov ľadu.

Robot bude zhromažďovať dáta a merať teplotu a slanosť v hĺbke približne sto metrov pod ľadovcom Kronebreen.

Zariadenie ecoSUB má hmotnosť menej ako štyri kilogramy a je zhruba meter dlhé. Vedúci výpravy Mark Inall potvrdil, že pre člny je príliš nebezpečné priblížiť sa k ľadovcu pre riziko padajúceho ľadu a vysokých vĺn.

Dron vytvorí 3D mapu


"Chceme sledovať, akým spôsobom teplo v oceáne topí ľadovec, a to najmä tam, kde sa oceán stretáva s ľadovcom," dodal.

"Interakcia medzi vodou z roztopeného ľadovca a morskou vodou pod ľadovcami je veľmi podceňovaná," vyhlásil.

SAMS vypustí ďalej od ľadovca aj väčšie AUV na detailnejšie merania, zatiaľ čo dron sa postará o letecké zábery, ktoré použijú na vytvorenie 3D mapy.

Viac k témam: dron, ľadovec, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Pod ľadovec na Špicbergoch vypustia špeciálneho robota, misia je pre ľudí príliš nebezpečná © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.