- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Nvidia za pomoci neurónových sietí a umelej inteligencie vytvára falošné fotografie tvárí
Vďaka inovácii v technológii neurónových sietí výskumníci spoločnosti Nvidia vytvárajú úžasné falošné fotografie a taktiež získavajú lepšie poznatky o vnútorných funkciách funkcií umelej inteligencie.
Tento týždeň vedci zo spoločnosti Nvidia pokročili v chápaní, ako umelá inteligencia “vidí” vo fotografiách tvárí orientáciu objektu alebo detailné textúry. Výsledkom sú jedny z najkrajších falzifikátov, ktoré kedy boli vytvorené technikou “generatívnych nepriateľských sietí” (GAN), ktorá bola prvýkrát predstavená v roku 2014.
V dokumente “Štýlová generátorová architektúra generatívnych nepriateľských sietí”, ktorý bol uverejnený vo štvrtok, výskumníci spoločnosti Nvidia Tero Karras, Samuli Laine a Timo Aila stavajú na práci, ktorú urobili pred rokom a robili falošné fotografie tvárí.
“Generátory naďalej fungujú ako čierne skrinky, a napriek nedávnym snahám stále chýba pochopenie rôznych aspektov procesu syntézy obrazu”.
Základom ich riešenia je vložiť do ich neurónovej siete ďalšiu časť, ktorá oddeľuje to, čo nazývajú “vysokoúrovňové” znaky tvárí, ako napríklad uhol hlavy, od charakteristík nízkej úrovne, ako je tón pleti. Autori tak umožnili sieti vytvoriť nové snímky úpravou týchto vlastností.
Pomocou techniky nazývanej “adaptačná normalizácia inštancií” alebo “AdaIN”, ktorú predstavili minulý rok výskumní pracovníci spoločnosti Cornell University Xun Huang Serge Belongie, je možné získať funkcie na vysokej a nízkej úrovni z každého obrazu a vytvoriť tak štýl.
Tím Nvidia priniesol zmenu: môžu manipulovať s rôznymi úrovňami funkcií, od vysokej úrovne obrazu až po nízku úroveň a tým vytvoriť viac možností, ako kombinovať vlastnosti tváre, od veľkosti hlavy až po pehy. Praktickým efektom je schopnosť rýchlo a bez námahy “morfovať” falošné fotografie tvárí úpravou ovládacích prvkov v softvéri tak ľahko, ako by ste zmenili farbu obrázka vo Photoshope.
Ako píšu autori, “Zdá sa nám celkom pozoruhodné, že syntetická sieť dokáže produkovať zmysluplné výsledky, aj keď dostáva vstup len prostredníctvom štýlov, ktoré riadia operácie AdaIN.”