Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Nočnú oblohu rozžiari meteorický roj, mesiac bude pozorovanie rušiť minimálne
4.8.2021 (Webnoviny.sk) - Mesiac bude pozorovanie meteorického roja Perzeíd rušiť iba minimálne. Ako vysvetlila v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, počas maxima aktivity roja bude Mesiac štyri dni po nove.
Zdanlivo vyletujú z jedného miesta
Meteorický roj dosiahne maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, 12. augusta. Rozloženie meteorov okolo maxima je však silne asymetrické. Roj je činný od poslednej dekády júla do polovice augusta. Gáliková poukázala, že pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe – radiantu, ktorý leží v súhvezdí Perzea.
Astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV uviedol, že už desať dní pred maximom je možné pozorovať zvýšenú frekvenciu meteorov. Dodal, že počas štyroch dní okolo maxima, od 9. do 13. augusta, stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd. „Po maxime však ich počet prudko klesá a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra. Na pozorovanie Perzeíd je preto najvhodnejšie obdobie od 5. do 13. augusta 2021,“ odporučil.
Prúd prachových častíc kométy
Gáliková priblížila, že meteorický roj Perzeíd je prúd prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá sa k Zemi vracia raz za 133 rokov.
„Väčšina týchto častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Po predposlednom prechode kométy perihéliom v roku 1859 sa z nej uvoľnil ďalší oblak častíc, ktorý v súčasnosti pozorujeme ako samostatné vlákno prejavujúce sa zvýšenou frekvenciou zhruba jeden deň pred hlavným maximom,“ objasnil Svoreň.
Viac k témam: meteorický roj, perzeidy
Zdroj: Webnoviny.sk - Nočnú oblohu rozžiari meteorický roj, mesiac bude pozorovanie rušiť minimálne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Akú techniku by ste mali nájsť v kvalitnom autoservise?Nasledujúci článok
Tlačiarne využívame stále častejšie