Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Na Havaji nainštalovali zariadenie na sledovanie meteroritov AMOS, ktoré vyvinuli slovenskí vedci
BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Astronómovia z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea.
Systém AMOS na pozorovanie oblohy a určovanie dráh meteorov vyvinuli na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Modre. AMOS poskytuje vedecké informácie o meteoroidoch a nepriamo aj o ich materských telesách, kométach a asteroidoch.
Stanice na Kanárskych ostrovoch aj v Čile
Od roku 2007 prevádzkujú prototyp tohto systému na štyroch staniciach v rámci Slovenskej videometeorickej siete. V roku 2015 vybudovali dve stanice AMOS na observatóriách na Kanárskych ostrovoch a v roku 2016 dve stanice v púšti Atacama v Čile. AMOS je patentovo chránený systém ocenený zlatou medailou na výstave vynálezov a inovácií INVENTO 2013.
"Umiestnením zariadenia na astronomických observatóriách v nadmorskej výške nad 3000, respektíve 4000 metrov nad morom, nachádzajúcich sa v oblastiach s tmavou oblohou a vynikajúcimi pozorovacími podmienkami, dosahuje systém AMOS vysokú efektivitu. Touto inštaláciou postupne budujeme sieť staníc po celom svete s cieľom komplexne sledovať prítok meteoroidných častíc do atmosféry Zeme," vysvetlil Juraj Tóth, astronóm FMFI UK a spoluautor systému.
Priebeh novej spolupráce
Inštalácii kamier AMOS na Havajských ostrovoch predchádzala v januári 2018 cesta Juraja Tótha na Havajskú univerzitu, kde predstavil projekt a vedecké výsledky systému AMOS. So svojím bývalým študentom a kolegom Petrom Verešom z Centra pre astrofyziku Harvardovej univerzity a s Robertom Jedickem z Inštitútu astronómie Havajskej univerzity navštívili observatóriá Haleakala a Mauna Kea.
"Po nadviazaní spolupráce s Havajskou univerzitou a Smithsonianským submilimetrovým rádioteleskopom (Smithsonian Submilimeter Array) sme dohodli umiestnenie kamier AMOS. V marci sme získali definitívne schválenie a mohli sme pripraviť dve AMOS kamery a zaslať ich na Havajské ostrovy. Samotnú inštaláciu uskutočnili v septembri naši pracovníci Pavol Zigo a Jaroslav Šimon, ktorým asistovali Peter Vereš a Klára Baloghová," ozrejmil vedúci projektu Tóth.
"Inštalovanie systému našich astronómov na ďalších špičkových observatóriách svedčí o jeho unikátnosti a efektívnosti. Je ďalším dôležitým krokom ku komplexnému sledovaniu oblohy na celom svete, a teda aj schopnosti monitorovať a presne určiť miesto dopadu i menších telies v prípade mimoriadnej udalosti," zdôraznil rektor UK Karol Mičieta.
Agentúru SITA informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou Rektorátu Univerzity Komenského.
Viac k témam: AMOS, Havajská univerzita, Univerzita Komenského v Bratislave, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Havaji nainštalovali zariadenie na sledovanie meteroritov AMOS, ktoré vyvinuli slovenskí vedci © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
New Horizons smeruje k tajomnému objektu Ultima Thule, ľudstvo sa doteraz ďalej nedostaloNasledujúci článok
Video: Pri pobreží Bulharska objavili údajne najstarší neporušený vrak lode