Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Mangrovníkové lesy sú ohrozené stúpaním morí, podľa vedcov bez zníženia emisií neprežijú

 Webnoviny   7. jún 2020  504  
Mangrovníkové lesy sú ohrozené stúpaním morí, podľa vedcov bez zníženia emisií neprežijú

7.6.2020 (Webnoviny.sk) - Mangrovníky neprežijú do roku 2050 stúpanie morí, ak sa neznížia emisie skleníkových plynov. Vo svojej novej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Science, to tvrdí medzinárodný tím vedcov, ktorý skúmal mangrovy na 78 miestach na svete.

Zadržiavajú veľké množstvo uhlíka


Mangrovníkové lesy tvoria dôležité ekosystémy v tropických a subtropických oblastiach. Stabilizujú pobrežie a znižujú eróziu spôsobenú búrkami, prúdmi, vlnami a prílivom. Koreňové systémy mangrovov sú domovom mnohých druhov organizmov. Mangrovníkové lesy tiež zadržiavajú veľké množstvo uhlíka.

Vedci s pomocou dát o sedimente skúmali, ako mangrovy reagovali na zvyšovanie hladiny morí v priebehu uplynulých 10-tisíc rokov a na základe toho odhadli, aké majú tieto lesy šancu na prežitie. Pred 10-tisíc rokmi sa stúpanie hladiny morí začalo spomaľovať z 10 milimetrov ročne a o 4 000 rokov neskôr dosiahlo takmer stabilné podmienky. Ukladanie uhlíka pri rozširovaní mangrovov v tomto období prispelo k nižším úrovniam skleníkových plynov.


Z výskumu, ktorý viedla austrálska Macquarie University, vyplynulo, že ak miera zvyšovania hladiny morí prekročila šesť milimetrov ročne, čo je podobné odhadom podľa scenárov s vysokými emisiami pre rok 2050, mangrovy veľmi pravdepodobne prestali držať krok so stúpajúcou hladinou vody. Väčšou šancu na prežitie mali, keď sa hladina ročne zvyšovala o menej ako päť milimetrov.

Rozvoj pobrežia brzdí pohyb


"Podľa scenárov s vysokými emisiami miera stúpania hladiny mora na mnohých tropických pobrežiach prekročí sedem milimetrov za rok. Dospeli sme k záveru, že pri tejto miere majú mangrovy 6,2-percentnú pravdepodobnosť udržania si rastu. Strata týchto mangrovníkových ekosystémov by mohla vyústiť do zvýšeného množstva oxidu uhličitého v atmosfére a menej životne dôležitých nárazníkov proti záplavám z búrok v dlhodobom horizonte," upozornila spoluautorka štúdie Erica Ashe z americkej Rutgers University-New Brunswick.

Ak nebudú môcť rásť vertikálne, mangrovy sa budú prirodzene pohybovať do vnútrozemia. Vedci však varujú, že rozvoj pobrežia v mnohých oblastiach už takýto pohyb značne brzdí. Preto je podľa nich dôležité zmierniť rozsah stúpania hladiny morí a zabezpečiť, aby upravovanie pobrežia umožnilo expandovanie mangrovníkov cez pobrežné nížiny.

Viac k témam: mangrovníky, skleníkové plyny, stromy, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - Mangrovníkové lesy sú ohrozené stúpaním morí, podľa vedcov bez zníženia emisií neprežijú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.