Pondelok, 8. marec 2021
Mierna oblačnosť  -0,4 °C
Mimoriadne správy

Kúrte zdrojom, ktorého je neobmedzené množstvo zadarmo

 Futurino   2. február 2021  116
Kúrte zdrojom, ktorého je neobmedzené množstvo zadarmo

Koniec skladovania uhlia či dreva, porovnávanie ponúk dodávateľov zemného plynu či elektriny. S tepelnými čerpadlami môžete získavať teplo pre vašu domácnosť z vetra či geotermálneho tepla, tj. zdrojov, ktoré sú v neobmedzenom množstve zadarmo! Odmenou vám nebudú len nižšie účty za teplo, ale aj vyšší komfort pobytu vo vykurovaných miestnostiach, rovnako ako dobrý pocit z využívania zdroja tepla šetrného k životnému prostrediu.


Už dnes sú tepelné čerpadlá nejvyužívanejší zdroj energií pri novostavbách v Nemecku, v severnom Taliansku nájdeme regióny, kde sa energia z tepelných čerpadiel podieľa na celkovej spotrebe tepla domácností z viac ako 30 %, naprieč Európou rastú projekty, kedy sú celé mestské štvrte či dokonca mestá vykurované primárne energiou z tepelných čerpadiel.


Za masívnym rozširovaním tepelných čerpadiel stojí nielen odklon od pôvodných "špinavých" zdrojov energie, ale aj tlak na efektivitu a spoľahlivosť. Tepelné čerpadlá sú v Európe využívané masívne už od 70. rokov minulého storočia a skúsenosti s nimi sú pozitívne, či už ide o využitie v oblasti s dlhými a mrazivými zimami, napr. škandinávia, či oblasti mierneho pásma s miernymi zimami, napr. Nemecko, Česká republika, Slovensko, Francúzsko, Poľsko a pod.


Aké sú hlavné výhody tepelných čerpadiel?  • Ich zdroje, tj. vonkajší vzduch či geotermálne energie, sú zadarmo v neobmedzenom množstve.

  • Do tepelných čerpadiel nie je nutné prikladať ani im skladovať zásoby paliva.

  • Ich prevádzka je veľmi ekonomická, čo sa týka efektivity vynakladania so vstupnou energiou, tepelné čerpadlá patria k tomu najlepšiemu, čo je dnes vo svete k dispozícii.

  • Nezávislosť na externých dodávkach či zásobách paliva.

  • Spoľahlivosť a dlhá životnosť.

  • Schopnosť dodávať okrem tepla a teplej vody i chlad.


Vyššie uvedené výhody sú platné aj pre vás, bez ohľadu na to, v ktorom kúte republiky je vaša nehnuteľnosť umiestnená. 


Majte však na pamäti, že univerzálne vhodné tepelné čerpadlo neexistuje, každý z typov je vhodný do iných podmienok, preto je vhodné zámer kúpa tepelného čerpadla konzultovať s predajcom, ktorý má vo svojej ponuke viac typov tepelných čerpadiel, napr. vzduch/vzduch, vzduch/voda, zem/voda a pod.


Zdroj obrázku: Christian Delbert / Shutterstock.com