Pondelok, 14. október 2019
Prevažne slnečno  16,5 °C
Mimoriadne správy

Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila malý rover, ktorý bude skúmať asteroid Ryugu

 Webnoviny   3. október 2019  37
Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila malý rover, ktorý bude skúmať asteroid Ryugu

3.10.2019 (Webnoviny.sk) - Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila v rámci poslednej misie pred návratom na Zem malý rover, ktorý bude skúmať asteroid Ryugu. Informovala o tom japonská národná vesmírna agentúra JAXA s tým, že zariadenie MINERVA II-2 začalo pomaly zostupovať na asteroid vo štvrtok ráno.

Hajabusa 2 dorazila do oblasti v júni 2018. Zozbierala vzorky povrchu a iné dáta z asteroidu vzdialeného 300 miliónov kilometrov od Zeme.

Podarilo sa jej to počas niekoľkých misií zameraných na získanie informácií o vzniku slnečnej sústavy. Počas nasledujúcich dní bude zhromažďovať fotografie a dáta z rovera. Vďaka nim potom preskúmajú gravitáciu asteroidu.

Sonda sa tento rok vydá na cestu na Zem, ktorá by jej mala trvať približne rok.

Viac k témam: asteroid Ryugu, sonda Hajabusa 2
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila malý rover, ktorý bude skúmať asteroid Ryugu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.