Piatok, 5. jún 2020
Oblačno  11,7 °C
Mimoriadne správy

India predstavila novú vesmírnu loď, sonda Čandraján-2 má pristáť na južnom póle Mesiaca

 Webnoviny  12. jún 2019  75
India predstavila novú vesmírnu loď, sonda Čandraján-2 má pristáť na južnom póle Mesiaca

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) - Indická vesmírna agentúra ISRO predstavila vesmírnu loď, s ktorou by v septembri rada pristála na Mesiaci. Ak uspeje, stane sa štvrtou krajinou, ktorej sa to podarí. Predtým na Mesiaci pristáli Spojené štáty, Čína a niekdajší Sovietsky zväz.

Čandraján-2 je druhá indická vesmírna misia. Čandraján-1 sa v roku 2008 dostala len na obežnú dráhu. V rámci novej misie sa zamerajú na mesačný povrch, a to konkrétne na vodu, minerály a skalnaté útvary.

BBC zverejnila aj fotografie sondy z laboratórií ISRO, kde ju vedci pripravujú na misiu. Jej cieľom je pristáť na južnom póle Mesiaca, pričom by to bola historicky prvá sonda, ktorej by sa to podarilo.

Rover, ktorý bude súčasťou vesmírnej lode, bude počas 14 dní analyzovať zloženie mesačného povrchu a posielať informácie a fotografie na Zem.

Viac k témam: Indická vesmírna agentúra ISRO, Mesiac, sonda Čandraján-2
Zdroj: Webnoviny.sk - India predstavila novú vesmírnu loď, sonda Čandraján-2 má pristáť na južnom póle Mesiaca © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.