Sobota, 5. december 2020
Slnečno  6,3 °C
Mimoriadne správy

DPF filtre a ich pozitívny vplyv na životné prostredie

 Seocentrum  24. október 2020  169
DPF filtre a ich pozitívny vplyv na životné prostredie

Vo viacerých krajinách je tak znečistený vzduch, že nie je vidno ani viaceré budovy. Všadeprítomný smog majú predovšetkým ázijské krajiny, kde žije podstatne viac ľudí a jazdí tam mnohonásobne viac áut ako u nás. U nich sú rúška z dôvodu znečistenia životného prostredia bežné, preto sa aj rýchlo vedeli adaptovať na nosenie rúšok práve kvôli pandémii koronavírusu.


V súčasnosti je ale veľký záujem o výrobu áut s alternatívnymi pohonmi. Tie majú výrazne skvalitniť ovzdušie a zabrániť tak veľkému znečisťovaniu zo strany dieselových a benzínových áut.


Definícia DPF filtra


DPF filter poznáme aj pod názvom FAP filter, či filter pevných častíc. DPF filter je pridávaný do áut s dieselovými, či vznetovými motormi. Jedná sa o zariadenie filtrujúce pevné častice výfukových plynov a má chrániť životné prostredie pred extrémnym množstvom nebezpečných častíc výfukových plynov. Filter pracuje s 80% efektivitou, čo sú pomerne dobré hodnoty. V niektorých prípadoch vie dokonca pracovať až so 100% efektivitu.


Môže sa stať, že po čase budete musieť vymeniť napríklad staré nášľapy za kvalitnejšie nášľapy, či disky za nové disky. DPF filter je však oceniteľná súčasť auta, ktorá chráni nielen samotné auto, ale aj ovzdušie, ktoré dýchame.


Čistenie tohto filtra


Keďže sa jedná o zariadenie, ktoré filtruje pevné častice výfukových plynov, musíme počítať aj s pravidelným servisom DPF, čiže s jeho čistením. Čistenie prebieha v špecializovaných pracoviskách, servisoch, ktoré majú potrebné vybavenie. Čistenie býva realizované pod odjazdení určitého množstva kilometrov, ale závisí to aj od spôsobu jazdy. Inokedy bude prebiehať u áut, ktoré jazdia hlavne po meste. Inokedy zase u áut, ktoré jazdia mimo mesta dlhé trasy.


Ak by sa čistenie zanedbalo, hrozilo by trvalé poškodenie filtra, ktoré by malo vplyv aj na samotné auto. Nikto z nás si ale nechce zničiť auto kvôli šetreniu peňazí na čistení filtra.


Zdroj obrázka: Autor:  Alraun / Shutterstock.com