Piatok, 22. november 2024
Sneženie -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Botanickú záhradu v Atlante sleduje robotický leňoch, pohybuje sa pomaly ako ten skutočný
21.6.2020 (Webnoviny.sk) - Návštevníci botanickej záhrady v Atlante môžu v stromoch spozorovať robotického leňocha. Testujú ho tam inžinieri z Georgia Institute of Technology, ktorí ho vytvorili ako pomôcku na ochranu ohrozených druhov.
SlothBot (sloth v preklade znamená leňoch, pozn. red.) sleduje zvieratá, rastliny a okolité prostredie, pričom je schopný monitorovať teplotu, počasie či úrovne oxidu uhličitého. Informuje o tom The Independent.
Pomalosť ako konštrukčný princíp
SlothBot je energeticky úsporný a, rovnako ako reálne leňochy, sa pohybuje pomaly, čo je výhodné pre dlhodobé pozorovanie.
"SlothBot využíva pomalosť ako konštrukčný princíp. V súčasnosti sa takto roboty nenavrhujú, ale byť pomalý a vysoko energeticky efektívny umožní SlothBotovi vytrvať v prostredí, aby pozoroval veci, ktoré môžeme vidieť iba vďaka nepretržitej prítomnosti v priebehu mesiacov alebo dokonca rokov," vysvetlil profesor Magnus Egerstedt z Georgia Institute of Technology.
Robotický leňoch, ktorého vnútorné zariadenia zakrýva telo vytlačené na 3D tlačiarni, funguje na solárny pohon.
V atlantskej botanickej záhrade sa pohybuje po zhruba 30 metrovom lane zavesenom medzi dvoma stromami. Vo väčšom prostredí by mal vedieť prechádzať z lana na lano, aby tak pri monitorovaní pokryl viac územia.
Využiteľný aj v poľnohospodárstve
Okrem ochrany prírody by sa SlothBot dal využiť na viacero ďalších účelov, napríklad v poľnohospodárstve. Kamery v robotovi by mohli napríklad pomôcť zistiť choroby plodín, zmeny vlhkosti či zamorenie hmyzom.
"Najzaujímavejším cieľom, ktorý ukazujeme so SlothBotom, je spojenie robotiky a technológie s ochranou prírody. Vykonávame výskum ohrozených rastlín a ekosystémov po celom svete a SlothBot nám pomôže nájsť nové a zaujímavé spôsoby, ako dosiahnuť pokrok v našich cieľoch v oblasti výskumu a ochrany," vyjadrila sa Emily Coffey, ktorá v botanickej záhrade pôsobí ako viceprezidentka pre ochranu a výskum.
Vedci dúfajú, že ak bude testovanie SlothBota v Atlante úspešné, neskôr ho využijú aj v Južnej Amerike pri pozorovaní opeľovania orchideí a ohrozených žiab.
Viac k témam: botanická záhrada, SlothBot
Zdroj: Webnoviny.sk - Botanickú záhradu v Atlante sleduje robotický leňoch, pohybuje sa pomaly ako ten skutočný © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Trávite veľa času sedením a málo sa hýbete? Možno zomriete na rakovinu, tvrdia vedciNasledujúci článok
Archeológovia objavili pri Stonehenge šachty staré tisíce rokov