Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Austrálsky vedec navrhuje presnejšie sčítanie levov v Afrike pomocou dronov a kamier
22.6.2020 (Webnoviny.sk) - Súčasné metódy na odhadovanie počtu levov sú podľa niektorých vedcov nesprávne a mohli by mať vážne následky. "Jednoducho ich nepočítame správne," povedal vedec Alexander Braczkowski z austrálskeho Queenslandu.
Patrí medzi odborníkov, ktorí sa snažia vyvinúť nové metódy, ktoré im pomôžu počítať levy v Afrike, skúmať ich pohyb či miesta, kde sa im darí, a tiež ako každý rok minúť milióny dolárov určených na ich ochranu.
Väčšie teritóriá
Odborník strávil rok sledovaním levov v Národnom parku kráľovnej Alžbety v Ugande. Zistil, že tamojšie jedince sú v "neistom stave" a samce majú oveľa väčšie teritóriá, čo znamená, že musia chodiť za potravou ďalej.
"Spôsob presúvania týchto zvierat vám povie, ako sa im darí. Malé teritórium znamená veľa potravy," dodal. Jeho kolega Arjun Gopalaswamy vysvetlil, že "veľké územia sú väčšinou spojené so zníženou hustotou".
Braczkowski povedal, že vo väčšine publikovaných štúdií používajú na počítanie levov dve metódy. Jedna využíva sledovanie stôp a druhá počítanie zvierat v noci, keď ich vylákajú z úkrytov.
Počet levov klesá
Podľa neho sú tieto metódy nespoľahlivé a môžu počas nich napríklad započítať niektoré zviera aj viackrát.
V súčasnosti odhadujú, že v Afrike žije 20-tisíc až 30-tisíc levov v 102 populáciách, a to na rozlohe 2,5 milióna štvorcových kilometrov.
Je známe, že ich počet klesá, no odborníci nevedia akou rýchlosťou. Braczkowski, ktorý vyrástol v Juhoafrickej republike, vyhlásil, že počet od roku 1994 klesol o polovicu.
Detailné zábery
Vedec od novembra 2017 do februára 2018 strávil 90 dní nakrúcaním a fotografovaním levov na území s rozlohou 8 250 štvorcových kilometrov.
Pomocou dronu a filmových kamier zaznamenali tváre zvierat s jedinečnými črtami každého jednotlivca. Mohli si tak byť oveľa istejší, že žiadne z nich nezapočítali viackrát.
Nová metóda ponúka tiež množstvo úžasných detailných záberov zvierat. Podľa vedca by mali takto pozorovať zvieratá po celej Afrike, pričom Keňa už postupne zavádza tento spôsob.
"Máme technológie, kamery a vedu. Musíme to začať využívať," vyhlásil Braczkowski.
Viac k témam: dron, lev
Zdroj: Webnoviny.sk - Austrálsky vedec navrhuje presnejšie sčítanie levov v Afrike pomocou dronov a kamier © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.