- Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur
- Rusko môže po 60 dňoch odstúpiť od dohody o vývoze ukrajinského obilia, varuje Putin
- USA budú jednotne stáť pri Ukrajine, vyhlásil Blinken. Pošlú im muníciu i výstroj za milióny dolárov
- Stredná dĺžka života v Európskej únii opäť vlani poklesla. Ktoré krajiny sú na tom najlepšie?
- Ukrajina bude mať len jeden pokus využiť protiofenzívu, tvrdí Pavel
Aké sú najčastejšie používané batérie pre spotrebnú elektroniku?

Vymenili ste behom posledných mesiacov zopár batérií? Ak ich nechcete vyhadzovať zamerajte sa na nabíjacie batérie. Aj keď stále prevažujú jednorazové, spotrebné batérie, vyskúšajte nabíjacie. S každým typom sa spájajú výhody aj riziká – preto nielen pre bezpečnosť batérií, ale aj samotnej techniky dobre zvážime svoj výber!
Prečo a aké jednorazové batérie prevažujú v nákupoch?
Jednorazové batérie patria k okamžite dostupnému tovaru. Dajú sa kúpiť aj v menšej obchodnej prevádzke a vyhovujú pre väčšinu elektrických zariadení. Navyše jednorazovú batériu nemusíme použiť hneď po zakúpení. Dobre sa skladuje za bežných izbových podmienok a vydrží veľmi dlho bez absolútneho používania.
Medzi sebou súperia bežné alkalické a lítiové batérie, ale aj modely rovnakého typu. Dokazujú to veľmi výkonné alkalické batérie Duracell, ktoré v porovnaní s bežnými modelmi poskytnú až o 70 % viac energie. Výrobcovia si uvedomujú, že tieto batérie sú len na jedno použitie, a preto ich vylepšujú indikátorom pre zistenie zostatku energie v batérii.
Typy batérií verzus náročnosť spotrebnej elektroniky
Výkonnosť a frekvencia používania elektronických zariadení by mala ovplyvňovať náš finálny výber. Jednorazové by mali „doslúžiť“, keď ide o intenzívnu a každodenne používanú elektroniku. Je to jednak pre vyšší vnútorný odpor jednorazových batérií, pre ich náchylnosť na vytečenie a poškodenie zariadení.
Dôležitú úlohu zohráva ekonomický a ekologický rozmer, podľa ktorých sú využiteľnejšie nabíjacie baterky. Majú oveľa vyššiu kapacitu, pričom ich hodnoty musia byť uvádzané na obaloch. Diskutabilným je tu parameter samovybíjania. Vyhľadávame batérie s nízkym stupňom samovybíjania – zväčša označené ako pripravené na okamžité používanie. Ide o prednabité batérie. Pozor na možnosti, koľkokrát vieme batériu vybiť a opätovne nabiť. Každým týmto procesom sa znižuje kapacita a množstvo poskytovanej energie, čo sa odzrkadlí na jej trvácnosti.