Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,8 °C
Mimoriadne správy

Zomrela spisovateľka Keri Hulme, ktorá získala Man Bookerovu cenu za román Kamenní ľudia

 Webnoviny  28. december 2021  47
Zomrela spisovateľka Keri Hulme, ktorá získala Man Bookerovu cenu za román Kamenní ľudia

28.12.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 74 rokov zomrela novozélandská spisovateľka Keri Hulme, ktorej román Kamenní ľudia z roku 1984 získal Man Bookerovu cenu. Podľa členov rodiny zomrela Hulme v pondelok vo Waimate na novozélandskom Južnom ostrove. Príčinu úmrtia však neuviedli.

Prekvapivá literárna hviezda


Hulme, ktorá odišla z právnickej školy, si popri písaní zarábala na živobytie okrem iného ako zberačka tabaku či pracovníčka charity. Prekvapivou literárnou hviezdou sa stala, keď jej prvý román Kamenní ľudia získal v roku 1985 jedno z najprestížnejších literárnych ocenení.

Jej rukopis pritom počas dvanástich rokov odmietlo niekoľko vydavateľov, až napokon uspela u novozélandského feministického vydavateľstva a umeleckého združenia Spiral.

Sláva pre ňu nebola dôležitá


Napísanie Kamenných ľudí trvalo Hulme takmer 20 rokov. Pri tvorbe diela vychádzala aj zo svojich maorských a škótskych koreňov, pričom ním preplietla témy osobnej i kultúrnej izolácie.

„Hovorilo sa o nej ako o literárnom velikánovi, no ona sama o tom veľmi nerozprávala,“ povedal pre novozélandskú spravodajskú webstránku Stuff jej synovec Matthew Salmons. „Pre ňu to nikdy nebolo o sláve. Vždy bola rozprávačkou príbehov. Nikdy to nebolo o pozlátku, ona jednoducho mala príbehy, o ktoré sa chcela podeliť,“ dodal.

Viac k témam: Spisovateľ, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela spisovateľka Keri Hulme, ktorá získala Man Bookerovu cenu za román Kamenní ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.