Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Zomrela Angela Lansbury, herečka známa najmä zo seriálu To je vražda, napísala

 Webnoviny  12. október 2022  4077
Zomrela Angela Lansbury, herečka známa najmä zo seriálu To je vražda, napísala

12.10.2022 (Webnoviny.sk) - Vo veku 96 rokov zomrela britská herečka Angela Lansbury, známa najmä ako Jessica Fletcher zo seriálu To je vražda, napísala (1984 - 1996). Rodáčka z Londýna skonala v utorok doma v Los Angeles, oznámili jej tri deti. Zomrela pritom len päť dní pred 97. narodeninami.

Počas svojej 75-ročnej kariéry účinkovala v obľúbených muzikáloch i vo filme, naspievala ústrednú pieseň do disneyovky Kráska a zviera (1991), kráľovná Alžbeta II. jej udelila titul Dame a stvárnila jednu z najobľúbenejších televíznych postáv.

Cena za celoživotné dielo


Na konte mala päť cien Tony za účinkovanie na Broadwayi, pričom jej udelili aj trofej za celoživotné dielo a vyslúžila si tiež tri nominácie na Oscary za vedľajšie úlohy v snímkach Plynové lampy (1944), Obraz Doriana Graya (1945) a Mandžuský kandidát (1962). Účinkovala napríklad aj vo filmoch Smrť na Níle (1978) či Spoločenstvo vlkov (1984).

Najväčšiu slávu jej však priniesol spomenutý seriál To je vražda, napísala (1984 - 1996), voľne inšpirovaný príbehmi slečny Marpleovej od Agathy Christie. Lansbury v ňom stvárnila Jessicu Fletcher, vdovu a bývalú zastupujúcu učiteľku v strednom veku, ktorá žije v prímorskej dedinke Cabot Cove, v štáte Maine, a stala sa známou ako autorka kriminálnych príbehov a amatérska detektívka.

Čestný Oscar za prínos filmovému priemyslu


To je vražda, napísala a ďalšia práca v televízii jej vyniesli 18 nominácií na ceny Primetime Emmy, no ani jednu nezískala. Jessica Fletcher jej vyniesla aj desať nominácií na Zlatý glóbus, z ktorých štyri sa jej podarilo premeniť na víťazstvo, pričom ďalšie dve ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) získala za Obraz Doriana Graya a Mandžuského kandidáta.

V roku 1991 jej udelili cenu Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) za výnimočný prínos filmu a Americká Akadémia filmových umení a vied jej v roku 2014 udelila čestného Oscara za prínos filmovému priemyslu. Od britskej kráľovnej Alžbety II. dostala v roku 2014 Rad britského impéria DBE.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela Angela Lansbury, herečka známa najmä zo seriálu To je vražda, napísala © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.