Štvrtok, 26. november 2020
Zamračené  -0,1 °C
Mimoriadne správy

Zomrel posledný žijúci súrodenec prezidenta Kennedyho, sestra Jean Kennedy Smith sa dožila 92 rokov

 Webnoviny  18. jún 2020  75
Zomrel posledný žijúci súrodenec prezidenta Kennedyho, sestra Jean Kennedy Smith sa dožila 92 rokov

18.6.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 92 rokov v stredu zomrela Jean Kennedy Smith, ktorá bola posledným žijúcim súrodencom prezidenta Johna F. Kennedyho. Bývalá americká veľvyslankyňa v Írsku skonala doma v Manhattane, povedala pre The New York Times jej dcéra Kym.

Úmrtia jej ôsmych súrodencov


Smith bola ôsmym z deviatich detí Josepha P. a Rose Kennedyovcov. Jej starší brat Joseph Kennedy Jr. zahynul v boji počas druhej svetovej vojny, Kathleen "Kick" Kennedy prišla o život v roku 1948 pri leteckom nešťastí, prezidenta zavraždili v roku 1963 a senátora Roberta F. Kennedyho v roku 1968.

Ich sestry Rosemary a Patricia skonali v rokoch 2005 a 2006, senátor Edward Kennedy, ktorý bol najmladším zo súrodencov, podľahol rakovine v auguste 2009 a v rovnakom mesiaci zomrela aj Eunice Kennedy Shriver.

Veľvyslankyňa Írska


Smith, ktorá sa v roku 1956 vydala za finančného poradcu rodiny Kennedyovcov a budúceho personálneho šéfa v Bielom dome Stephena Edwarda Smitha, bola väčšinu života považovaná za tichú sestru, ktorá sa vyhýbala pozornosti. V knihe spomienok The Nine of Us, ktorá vyšla v roku 2016, sa vyjadrila, že sa jej detstvo zdalo "obyčajné".

I keď sa nikdy neuchádzala o zvolenie do verejnej funkcie, spolupracovala na kampaniach svojich bratov a v roku 1963 zaskočila za Jacqueline Kennedyovú a spoluorganizovala štátnu večeru pre írskeho prezidenta. V rovnakom roku brata sprevádzala na návšteve Írska. O tri desaťročia neskôr ju prezident Bill Clinton menoval za veľvyslankyňu v Írsku a ako ambasádorka zohrala kľúčovú rolu v severoírskom mierovom procese. Keď sa v roku 1998 vzdala funkcie veľvyslankyne, udelili jej írske občianstvo za "výnimočnú službu národu".

Jej manžel Stephen Edward Smith zomrel v roku 1990 vo veku 62 rokov. Mali spolu štyri deti.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel posledný žijúci súrodenec prezidenta Kennedyho, sestra Jean Kennedy Smith sa dožila 92 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.