Streda, 17. august 2022
Jasno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Zomrel pilot požiarneho lietadla, pomáhal hasiť oheň v portugalských lesoch

 Webnoviny  16. júl 2022  44
Zomrel pilot požiarneho lietadla, pomáhal hasiť oheň v portugalských lesoch

16.7.2022 (Webnoviny.sk) - Pilot portugalského hasičského lietadla zahynul v piatok pri havárii jeho stroja počas hasenia požiaru na severovýchode krajiny. Zomrel počas operácie neďaleko mesta Torre de Moncorvo.

Ťažké lesné požiare


„S veľkým zdesením som sa dozvedel o smrti pilota, ktorý riadil lietadlo, ktoré spadlo dnes (16. júla pozn. redakcie) popoludní,“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter portugalský premiér António Costa. Rodine a priateľom pilota vyjadril úprimnú sústrasť a zároveň vyjadril solidaritu a vďaku všetkým, ktorí sa podieľajú na boji s požiarmi.

Portugalsko tento týždeň obzvlášť ťažko zasiahli lesné požiare. Do akcie povolali viac ako 3-tisíc hasičov, ktorým pomáhali i bežní obyvatelia. Portugalská štátna televízia RTP v piatok oznámila, že v tomto roku už bolo spálených viac ako 30-tisíc hektárov pôdy, čo je viac ako v celom minulom roku.

Najvyššia júlová teplota


Medzitým portugalské úrady uviedli, že v stredu v meste Pinhao na severe krajiny zaznamenali najvyššiu júlovú teplotu v rámci krajiny - 47 stupňov Celzia.

S lesnými požiarmi tento týždeň bojovali aj Francúzsko, Španielsko, Chorvátsko a Maďarsko. Európska únia vyzvala členské štáty, aby sa toto leto pripravili na lesné požiare, keďže kontinent čelí ďalšej extrémnej zmene počasia, ktorú podľa vedcov vyvolala zmena klímy.

Viac k témam: Havária lietadla, Lesné požiare, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel pilot požiarneho lietadla, pomáhal hasiť oheň v portugalských lesoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.