Štvrtok, 21. január 2021
Zamračené  1,8 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Pierre Cardin, svetoznámy francúzsky dizajnér

 Webnoviny  29. december 2020  86
Zomrel Pierre Cardin, svetoznámy francúzsky dizajnér

29.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 98 rokov zomrel svetoznámy francúzsky dizajnér Pierre Cardin. V utorok to oznámila Francúzska akadémia výtvarných umení.

V časoch najväčšej slávy, v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, zdobilo jeho meno tisícky produktov od náramkových hodiniek až po posteľné obliečky a výrobky s jeho podpisom predávalo zhruba stotisíc predajní na svete. Tieto čísla však v nasledujúcich rokoch dramaticky klesli.

Učil sa už v detskom veku


Cardin sa narodil 7. júla 1922 do skromnej robotníckej rodiny v malom mestečku neďaleko talianskych Benátok. Ešte ako dieťa sa spolu s rodinou presťahoval do Saint Etienne v strednom Francúzsku, kde chodil do školy a ako 14-ročný sa začal učiť u krajčíra.

Po tom, ako sa presťahoval do Paríža, začal v roku 1945 pracovať ako asistent v módnom dome Paquin a pomáhal navrhovať kostýmy pre osobnosti ako Jean Cocteau.

Spolupracoval aj s Diorom


Spolupracoval aj na tvorbe kostýmov pre jeho filmové spracovanie Krásky a zvieraťa z roku 1946. Po krátkej spolupráci s Elsou Schiaparelli a Christianom Diorom si Cardin v roku 1950 otvoril vlastný módny dom. Svoju prvú skutočnú kolekciu predstavil v roku 1953.

Akadémia, ktorej členom bol od roku 1992, oznámila Cardinovo úmrtie prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Neuviedli však príčinu ani miesto alebo čas smrti.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Pierre Cardin, svetoznámy francúzsky dizajnér © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.