Pondelok, 24. január 2022
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Zomrel juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ktorý získal Nobelovu cenu mieru za boj proti apartheidu

 Webnoviny  26. december 2021  64
Zomrel juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ktorý získal Nobelovu cenu mieru za boj proti apartheidu

26.12.2021 (Webnoviny.sk) - Juhoafrický anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu, nositeľ Nobelovej ceny mieru, ktorý pomohol ukončiť apartheid v Juhoafrickej republike (JAR), zomrel vo veku 90 rokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa povedal, že úmrtie arcibiskupa predstavuje „ďalšiu bolestnú stratu v rozlúčke nášho ľudu s generáciou vynikajúcich Juhoafričanov".

Desmond Tutu


Anglikánsky arcibiskup bol jednou z najznámejších osobností Juhoafrickej republiky. Predstavoval jednu z hlavných síl hnutia za skončenie politiky rasovej segregácie a diskriminácie, ktorú v Juhoafrickej republike vláda bielej menšiny uplatňovala voči černošskej väčšine v rokoch 1948 až 1991.

V roku 1984 mu udelili Nobelovu cenu za jeho rolu v boji za zrušenie systému apartheidu. Juhoafrický prezident konštatoval, že Tutu bol „ikonickým duchovným lídrom, aktivistom proti apartheidu a globálnym bojovníkom za ľudské práva".Viac k témam: Apartheid, Nobelova cena za mier, Rasová diskriminácia, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ktorý získal Nobelovu cenu mieru za boj proti apartheidu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.