Štvrtok, 16. júl 2020
Slabý dážď  13,5 °C
Mimoriadne správy

Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov

 Webnoviny  24. marec 2020  78
Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov

24.3.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 92 rokov zomrel francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý je jedným z dvoch tvorcov legendárnej komiksovej série o Asterixovi.

Podľa francúzskych médií, ktoré citovali jeho rodinu, umelec skonal v parížskom predmestí Neuilly-sur-Seine v dôsledku infarktu.

Uderzov zať Bernard de Choisy pre médiá poprel, že by úmrtie malo súvis s novým koronavírusom. "Niekoľko týždňov bol veľmi unavený," uviedol.

Alberto Aleandro Uderzo


Alberto Aleandro Uderzo sa narodil 25. apríla 1927 vo Fismes. Ako dieťa ho fascinovali postavičky Walta Disneyho, ktoré ovplyvnili i jeho vlastnú tvorbu. Ako 24-ročný stretol spisovateľa a scenáristu Reného Goscinyho, s ktorým po deväťročnej spolupráci v roku 1961 uviedli na trh prvý príbeh o Asterixovi.

Po Goscinnyho smrti v roku 1977 sa Uderzo rozhodol pokračovať v práci bez svojho partnera, a okrem ilustrovania sa ujal aj písania komiksov.

Komiksy o nízkom fúzatom Galovi Asterixovi a jeho zavalitom nerozlučnom kamarátovi Obelixovi, ktorí žijú v jedinej galskej osade neobsadenej Rimanmi, preložili do desiatok jazykov. Nebojácni Galovia sa dočkali aj viacerých filmov či zábavného parku pri Paríži.Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.