Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Zomrel Ivan Miloš Havel, vedecký pracovník a brat českého exprezidenta Václava Havla

 Webnoviny  26. apríl 2021  94
Zomrel Ivan Miloš Havel, vedecký pracovník a brat českého exprezidenta Václava Havla

26.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zomrel brat Václava Havla a vedecký pracovník Ivan Miloš Havel. O jeho úmrtí informoval v nedeľu 25. apríla vo svojom profile na sociálnej sieti riaditeľ Knižnice Václava Havla Michael Žantovský.

Ivan M. Havel, ktorý sa narodil 11. októbra 1938, vo svojom životopise zverejnenom na jeho osobnej webovej stránke uviedol, že v roku 1966 vyštudoval na Českém učení technickém v Prahe. Titul Ph.D. dosiahol na University of California v Berkeley.

Pracoval ako vedecký pracovník v Česko-slovenskej akadémii vied. Pôsobil aj ako riaditeľ Centra pre teoretické štúdiá (CTS) Karlovej univerzity a Akadémie vied ČR. Od roku 1990 bol šéfredaktorom česko-slovenského prírodovedeckého časopisu Vesmír. Český portál Pamäť národa doplnil, že Ivan M. Havel v roku 2012 získal Cenu Václava Bendy za slobodu, demokraciu a ľudská práva. Cenu mu udelil Ústav pre štúdium totalitných režimov.

Václav Havel, ktorý bol prezidentom Československa v rokoch 1989 až 1992 a neskôr od februára 1993 do februára 2003 bol prezidentom ČR, zomrel 18. decembra 2011.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Ivan Miloš Havel, vedecký pracovník a brat českého exprezidenta Václava Havla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.