Štvrtok, 11. august 2022
Jasno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Zomrel herec James Caan, známy najmä ako Sonny z Krstného otca

 Webnoviny   8. júl 2022  46
Zomrel herec James Caan, známy najmä ako Sonny z Krstného otca

8.7.2022 (Webnoviny.sk) - Vo veku 82 rokov zomrel v stredu americký herec James Caan, známy najmä ako Sonny Corleone z Krstného otca. Úmrtie oznámil jeho manažér Matt DelPiano, no neuviedol príčinu a v mene rodiny požiadal o rešpektovanie súkromia. Žiadne ďalšie informácie podľa neho v tejto chvíli nezverejnia.

Al Pacino a De Niro smútia


„Jimmy bol môj fiktívny brat a môj celoživotný kamarát. Je ťažké uveriť, že už nebude na svete, pretože bol taký plný života a odvážny. Skvelý herec, úžasný režisér a môj drahý priateľ. Miloval som ho a bude mi chýbať,“ uviedol v reakcii prostredníctvom e-mailu Al Pacino.

Robert De Niro zase napísal, že je „veľmi veľmi smutný z informácie o Jimmyho odchode“.

Drogy aj problém so zákonom


Caan, ktorý hrával americký futbal za Michigan State University, si podľa agentúry AP dokázal vybudovať dlhú kariéru napriek problémom s drogami, výbuchom hnevu a menším problémom so zákonom.

Od šesťdesiatych rokov minulého storočia bol obľúbencom Francisa Forda Coppolu, ktorý ho obsadil do hlavnej roly drámy Ľudia dažďa (1969) a následne mu zveril aj stvárnenie Sonnyho, najstaršieho syna mafiánskeho bossa Vita Corleoneho, v Krstnom otcovi (1972).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nominovaný na Emmy a Oscara


V tom čase bol už Caan televíznou hviezdou, keď v roku 1971 zažiaril v emocionálnej dráme Brianova pieseň o hráčovi amerického futbalu Brianovi Piccolovi, ktorý v predchádzajúcom roku zomrel na rakovinu vo veku 26 rokov.

Caan a jeho herecký kolega Billy Dee Williams, ktorý stvárnil Piccolovho spoluhráča a najlepšieho kamaráta Galea Sayersa, si za film vyslúžili nominácie na televízne ceny Emmy.

Po Brianovej piesni a Krstnom otcovi, ktorý mu v roku 1973 vyniesol nomináciu na Oscara, bol jedným z najvyťaženejších hollywoodskych hercov.

Osemdesiate roky boli ťažké


Účinkoval, napríklad, v dráme Stratení bez stôp (1980), ktorú aj režíroval, po boku Barbry Streisand sa predstavil vo Funny Lady (1975), a zahral si aj v akčnom trileri Zabijácka elita (1975) alebo komédii Druhá kapitola (1979). Objavil sa aj vo flashbackoch v druhej časti Krstného otca z roku 1974.

Začiatkom osemdesiatych rokov začal strácať záujem o filmy, i keď neo-noir snímka Zlodej Michaela Manna z roku 1981 patrí k jeho najuznávanejším. Caan začal bojovať s užívaním drog a zničila ho smrť jeho sestry Barbary, ktorá v roku 1981 podľahla leukémii.

Počas väčšiny osemdesiatych rokov nenakrúcal žiadne filmy a všetkým tvrdil, že radšej koučuje bejzbalové zápasy svojho syna Scotta.

Reštart hereckej kariéry


Nedostatok financií ho dal opäť dokopy s Coppolom, ktorý ho obsadil do hlavnej roly vojnovej drámy Záhrady z kameňa (1987). I keď film o živote na Arlingtonskom národnom cintoríne bol pre väčšinu divákov príliš pochmúrny, pomohol Caanovi znovu naštartovať kariéru.

Na výslnie sa vrátil vďaka trileru Misery nechce zomrieť (1990). Neskôr sa predstavil aj vo filmoch Pre našich chlapcov (1991), Medové týždne vo Vegas (1992), Vlastná krv (1993), Grázli (1996), Modrooký Mickey (1999), Vianočný škriatok (2003) alebo Dostaňte agenta Smarta (2008).

Diváčky a diváci ho môžu poznať aj ako Eda Delinea, ktorého v rokoch 2003 až 2007 stvárňoval v seriáli Las Vegas: Kasíno (2003 - 2008).

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel herec James Caan, známy najmä ako Sonny z Krstného otca © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.