Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trumpova popularita klesla na historické minimum, demokrati majú šancu ovládnuť Kongres
- Top foto dňa (8. jún 2026): Zastávky Južné mesto, kauza Očistec, ruský útok v Odese a zemetrasenie
- Indické vrtuľníky evakuovali pri pobreží Ománu 24 námorníkov z horiaceho tankera
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
Zomrel emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, prispel k modernizácii zahraničnej politky v Kuvajte
Webnoviny 29. september 2020 623
29.9.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 91 rokov zomrel kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, ktorý je považovaný za architekta modernej zahraničnej politiky jeho krajiny. "S veľkým zármutkom a ľútosťou smútime nad úmrtím šejka Sabáha Ahmada Džábira Sabáha, emira Kuvajtského štátu," oznámil v štátnej televízii minister pre kráľovské záležitosti Alí Džarráh Sabáh.
Liečil sa v USA
Televízia už pred oznámením prerušila svoj bežný program a vysielala predčítanie koránu, informuje tlačová agentúra AFP.
Emir sa od júla liečil v Spojených štátoch po tom, čo v Kuvajte absolvoval operáciu. Detaily o jeho chorobe a liečbe, ako aj o tom, kde zomrel, palác nezverejnil. Ako uvádza AFP, vládca Kuvajtu mal kardiostimulátor, v roku 2002 mu odstránili apendix a v roku 2007 v USA podstúpil operáciu močových ciest.
V Kuvajte vládol od roku 2006
Sabáh Ahmad Džábir Sabáh vládol v Kuvajte od roku 2006. Predtým dlhodobo pôsobil ako diplomat a diplomaciu presadzoval aj pri riešení regionálnych problémov, ako napríklad bojkotu Kataru ostatnými štyrmi arabskými štátmi. Hostil tiež veľké konferencie pre vojnou zničené krajiny ako Irak a Sýria.
V neprítomnosti emira je na základe kuvajtského práva úradujúcim vládcom 83-ročný korunný princ Nawáf Ahmad Sabáh. Očakáva sa, že nevlastného brata zosnulého emira, ktorý pôsobil napríklad na ministerstve obrany či vnútra, vymenujú za nového vládcu.
Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, prispel k modernizácii zahraničnej politky v Kuvajte © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Boje o Náhorný Karabach pokračujú už tretí deň, Rusko vyzvalo všetky strany na prímerieNasledujúci článok
Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko sa nakazil koronavírusom
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky
Chýbajúci zub vyriešia pevné mostíky na zuby
Obľúbené jazero v Petržalke čaká veľká novinka, na Draždiaku vyrastie bezplatný vodný park. Naraz pojme až 130 ľudí – FOTO