Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,6 °C
Mimoriadne správy

Zločinecká skupina si odliala vyše šesťsto miliónov eur z plánu obnovy Talianska, stopy siahajú aj na Slovensko

 Webnoviny   4. apríl 2024  146  
Zločinecká skupina si odliala vyše šesťsto miliónov eur z plánu obnovy Talianska, stopy siahajú aj na Slovensko

4.4.2024 (SITA.sk) - Polícia v Taliansku, Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku vo štvrtok zatkla 22 ľudí v rámci vyšetrovania podozrenia z odčerpávania stoviek miliónov eur z fondov Európskej únie na pomoc po pandémii COVID-19.

Európska prokuratúra (EPPO) uviedla, že podozrieva zločineckú organizáciu, že v rokoch 2021 až 2023 odklonila nenávratné finančné prostriedky z talianskeho národného plánu obnovy v celkovej výške viac ako 600 miliónov eur.

Osem ľudí skončilo vo väzbe


Finančná polícia v talianskych Benátkach uviedla, že v rámci vyšetrovania boli zhabané rôzne luxusné byty a vily, značné množstvo kryptomien, hodinky Rolex, šperky Cartier, zlato a luxusné autá.

"S podporou orgánov činných v trestnom konaní z ostatných zapojených členských štátov bolo zatknutých 22 osôb v Taliansku, Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku," uviedla EPPO.

"Osem podozrivých bolo umiestnených do vyšetrovacej väzby, zatiaľ čo (ďalších) 14 podozrivých je držaných v domácom väzení a jednému účtovníkovi bol zakázaný výkon jeho povolania. Objekty podozrivých a vyšetrovaných spoločností boli tiež predmetom prehliadky a zaisťovanie dôkazov.“

Spolupracovali s účtovníkmi aj notármi


EPPO uviedla, že zločinecká organizácia údajne používala falošné podnikové súvahy, keď žiadala o nenávratné granty na podporu fiktívnych malých a stredných podnikov expandujúcich na zahraničné trhy.

Zločinci sú podozriví, že spolupracovali so sieťou „účtovníkov, poskytovateľov služieb a verejných notárov“, aby získali peniaze, ktoré previedli na bankové účty v Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku.

EPPO uviedla, že podozriví používali pokročilé technológie, ako sú VPN, cloudové servery umiestnené v zahraničí, kryptoaktíva a softvér umelej inteligencie.

Viac k témam: Krimi, pandémia Covid-19, Plán obnovy
Zdroj: SITA.sk - Zločinecká skupina si odliala vyše šesťsto miliónov eur z plánu obnovy Talianska, stopy siahajú aj na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.