Streda, 17. august 2022
Slnečno  23,2 °C
Mimoriadne správy

„Zlaté pasy“ pomohli Cypru z krízy, program však porušoval právo Únie a teraz cudzincom odoberajú občianstvo

 Webnoviny  16. október 2021  87
„Zlaté pasy“ pomohli Cypru z krízy, program však porušoval právo Únie a teraz cudzincom odoberajú občianstvo

16.10.2021 (Webnoviny.sk) - Cyperská vláda začala proces odobratia občianstva udeleného 39 cudzincom a šiestim ich rodinným príslušníkom v rámci zrušeného lukratívneho programu „zlatých pasov“.

V písomnom vyhlásení to uviedol hovorca vlády Marios Pelekanos, no neposkytol žiadne ďalšie informácie o totožnosti osôb, ktorým by mali odňať cyperské občianstvo.

Legislatívu pred rokom zrušili


Vďaka dlhoročnej politike udeľovania „zlatých pasov“ mohli bohatí investori získať štátne občianstvo členského štátu Európskej únie a Cypru to vynieslo miliardy eur.

Európska komisia však vlani v októbri upozornila na to, že tento program predstavuje porušenie práva EÚ a spochybňuje podstatu európskeho občianstva. Cyprus následne k 1. novembru 2020 zrušil túto legislatívu.

Program "nabral na obrátkach" po roku 2013, keď finančná kríza takmer priviedla Cyprus na mizinu.

Udelili tisícky zlatých pasov


Počas 13-ročného trvania programu Cyprus udelil 6779 „zlatých pasov“, z toho viac ako polovicu rodinným príslušníkom investorov.

Podľa bývalého predsedu cyperského najvyššieho súdu Myrona Nicolatosa program fungoval po celý čas „bez právneho rámca a takmer bez akejkoľvek regulácie“, pričom neexistoval „primeraný dohľad nad existujúcimi zákonmi a predpismi“.

Viac k témam: Štátne občianstvo, zlaté pasy
Zdroj: Webnoviny.sk - „Zlaté pasy“ pomohli Cypru z krízy, program však porušoval právo Únie a teraz cudzincom odoberajú občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.