Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. júl 2026): Míting P-T-S, lesný požiar, monzún v Kašmíre, vyschnuté jazero a ebola v Kongu
- Ďalšia Orbánova opora končí. Generálny prokurátor odstúpil po tlaku zo strany novej vlády
- Orbán prešiel do protiútoku; obvinenia z korupcie sú podľa neho len snahou o likvidáciu Fideszu
- Lavrov vyhlásil, že sa stretne s Rubiom, rokovať budú o vojnách na Ukrajine aj Blízkom východe
- Starosta New Yorku vyzval na zatknutie Netanjahua, mesto na to podľa neho nemá právomoci
Zeman ustúpil a vymenuje celú Fialovu vládu vrátane Lipavského, gesto prekvapilo aj Babiša
Webnoviny 14. december 2021 614
14.12.2021 (Webnoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman v piatok vymenuje celú novú vládu podľa návrhu designovaného premiéra Petra Fialu. Predseda budúcej vlády to oznámil po pondelkovom stretnutí s prezidentom v Lánoch.
Medzi menovanými ministrami bude teda aj Jan Lipavský, ktorého Zeman pôvodne odmietol vymenovať za šéfa rezortu zahraničia. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.
Zeman v piatok vydal vyhlásenie, v ktorom odôvodnil svoje rozhodnutie nemenovať Lipavského výhradami k jeho údajne nedostatočnému vzdelaniu a politickým názorom. Podľa ústavných právnikov takéto dôvody prezidenta k odmietnutiu menovania navrhnutých ministrov neoprávňujú. Ak by Lipavského nemenoval, Fiala avizoval, že podajú kompetenčnú žalobu na ústavnom súde.
Spor by situáciu skomplikoval
„Pán prezident si uvedomil, že spor pred ústavným súdom by situáciu len skomplikoval, a rozhodol sa preto k tomu štátnickému kroku, ktorý oceňujem,“ vyjadril sa Fiala v pondelok podvečer.
Prezidentovo rozhodnutie privítal Lipavský aj ďalší predstavitelia budúcej vládnej koalície. Zmenu názor víta aj končiaci premiér Andrej Babiš, ktorý pre Novinky.cz uviedol, že je to Fialov úspech, ktorý nečakal.
Nekulu nevymenuje pre COVID-19
Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman vymenuje novú vládu v piatok o 11:00 na zámku v Lánoch.
Jediný minister, ktorého zatiaľ Zeman nevymenuje, bude kandidát na ministra poľnohospodárstva Zdeněk Nekula, ktorý ochorel na COVID-19 a je v izolácii.
Až do jeho uzdravenia rezort povedie budúci minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka. Zeman sa chystá s Nekulom stretnúť po Novom roku a ešte v ten deň ho aj menovať do funkcie. Vláda sa chystá požiadať o dôveru Poslaneckej snemovne 12. januára.
Viac k témam: Česká vláda, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Zeman ustúpil a vymenuje celú Fialovu vládu vrátane Lipavského, gesto prekvapilo aj Babiša © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Na pomoc ľuďom po zemetrasení vo Venezuele vyzbierali Slováci už viac ako stotisíc eur
Jún priniesol mierny rast nezamestnanosti, dôvodom je prílev absolventov
Enviropolícia hľadá páchateľa, ktorý pri venčení postrelil psa. O pomoc žiada verejnosť – FOTO