Streda, 20. október 2021
Jasno  12,7 °C
Mimoriadne správy

Zeman prehovoril o výbuchu skladu zbraní vo Vrběticiach, sú dve verzie a želá si ich prešetrenie

 Webnoviny  25. apríl 2021  96
Zeman prehovoril o výbuchu skladu zbraní vo Vrběticiach, sú dve verzie a želá si ich prešetrenie

25.4.2021 (Webnoviny.sk) - Podľa prezidenta ČR Miloša Zemana neexistujú dôkazy ani svedectvo českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), že dvaja ruskí agenti boli v areáli skladu zbraní vo Vrběticiach, kde v roku 2014 došlo k výbuchom. Prezident to povedal v nedeľu mimoriadnom televíznom prejave.

Pracujú s dvomi verziami


„Môžem konštatovať, že v správe Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) sa uvádza, že neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by boli títo dvaja agenti vo vrbětickom areáli," povedal Zeman, ktorého cituje spravodajský portál Novinky.cz.

Zeman však dodal, že z toho nevyplýva, že podozrenie nie je vážne. „Nijaká suverénna krajina si nemôže dovoliť, aby na jej území dvaja agenti cudzieho štátu spôsobili teroristický atentát, pri ktorom zahynuli dvaja českí občania a bola spôsobená miliardová škoda. Na druhej strane pracujeme s dvomi vyšetrovacími verziami. Tou prvou, pôvodnou, je, že výbuch nastal pri neodbornej manipulácii s výbušným materiálom. Tou druhou je, že išlo o akciu cudzej rozviedky. Beriem obe tieto dve verzie vážne a želám si, aby sa dôkladne prešetrili," dodal český prezident.

Určite tu neboli na dovolenke


Zeman tiež povedal, že v kauze úplne dôveruje Polícii ČR a Najvyššiemu štátnemu zastupiteľstvu, ktoré vyšetrovanie dozoruje. Znepokojujúci je podľa prezidenta ČR samotný fakt, že sa na českom území pohybovali dvaja ruskí agenti. „Čo tu tí dvaja Rusi podozriví z otravy Skripaľa robili? Určite tu neboli na dovolenke," povedal Zeman v následnom rozhovore pre televíziu Prima.

Kauza sa začala minulý týždeň v sobotu, keď vyšlo najavo, že podľa odhalenia českých tajných služieb sú z výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v okrese Zlín z roku 2014 dôvodne podozriví agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU. Nasledovali nútené odchody ruských diplomatov z Česka a českých z Ruska.

Viac k témam: Česko, medzinárodné vzťahy, Rusko, tajne služby
Zdroj: Webnoviny.sk - Zeman prehovoril o výbuchu skladu zbraní vo Vrběticiach, sú dve verzie a želá si ich prešetrenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.