Nedeľa, 1. október 2023
Malá oblačnosť  12,5 °C
Mimoriadne správy

Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii, lepšie na tom nie sú ani svetové oceány

 Webnoviny  14. júl 2023  79  
Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii, lepšie na tom nie sú ani svetové oceány

14.7.2023 (SITA.sk) - Otepľujúca sa Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii. Svetové oceány zároveň dosiahli teplotné rekordy už tretí mesiac po sebe. Vo štvrtok to oznámil americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA).

Júnový celosvetový priemer 16,55 stupňa Celzia bol o 1,05 stupňa Celzia nad priemerom 20. storočia. Podľa NOAA bol prvý letný mesiac globálne o viac ako jeden stupeň Celzia teplejší ako zvyčajne.

Najdlhší uchovávateľ záznamov


Iné systémy na monitorovanie počasia, ako napríklad NASA, Berkeley Earth a európsky Copernicus, už minulý mesiac označili za najhorúcejší jún v histórii, NOAA je však zlatým štandardom na uchovávanie záznamov s údajmi starými 174 rokov až do roku 1850.

Najhorúcejšie obdobie v histórii


Prvá polovica roku 2023 bola podľa NOAA tretím najhorúcejším obdobím od januára do júna v histórii, po rokoch 2016 a 2020. NOAA tvrdí, že je 20-percentná šanca, že rok 2023 bude najhorúcejším rokom v histórii, pričom v prípade budúceho roka je to ešte pravdepodobnejšie.
Viac k témam: Berkeley Earth, Copernicus Atmosphere Monitoring Service CAMS, Globálne otepľovanie, Klimatická zmena, Teplotný rekord
Zdroj: SITA.sk - Zem zaznamenala najteplejší jún v histórii, lepšie na tom nie sú ani svetové oceány © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.