Štvrtok, 18. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (17. jún 2026): Jazero Veľký Draždiak, Richard Raši v Česku, byvoly v rieke a Jarná ITAPA 2026
- Slovensko žiada spravodlivé kompenzácie z Európskeho mierového nástroja za vojenskú pomoc Ukrajine
- Andrzej Poczobut si po prepustení z väzenia prevzal v Európskom parlamente Sacharovovu cenu
- Nové pravidlá EÚ otvoria cestu rastlinám odolnejším voči suchu, škodcom aj klimatickým zmenám
- Raši a Okamura rokovali v Prahe o koordinácii v rámci V4, hlavnými témami boli energie a eurofondy – VIDEO, FOTO
Zelenskyj odmietol Putinov návrh o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom
Webnoviny 29. apríl 2019 775
BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) - Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol návrh ruského prezidenta Vladimira Putina o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom v zjednodušenom procese a sám navrhol, že bude dávať ukrajinské občianstvo "trpiacim" Rusom.
V príspevku na sociálnej sieti Facebook, ktorý napísal v ukrajinčine a v ruštine, sa vyjadril, že si nemyslí, že ponuku zo strany Moskvy prijme veľa jeho krajanov.
Putin podpísal prezidentský dekrét
Ruské pasy im podľa neho poskytnú "právo byť zatknutý za pokojný protest" a "právo nemať slobodné a konkurenčné voľby".
"Ukrajinci sú slobodní ľudia v slobodnej krajine," napísal bývalý komik a ponúkol občianstvo "všetkým ľuďom, ktorí trpia pod autoritárskymi a skorumpovanými režimami" a v prvom rade "Rusom, ktorí trpia najviac".
Putin v stredu podpísal prezidentský dekrét, ktorý ponúka ruské občianstvo Ukrajincom žijúcim v separatistami kontrolovaných oblastiach v Donecku a Luhansku na východe Ukrajiny. V sobotu už uviedol, že Moskva zvažuje, či zjednoduší udeľovanie ruského občianstva všetkým Ukrajincom.
"Úplná deokupácia" východnej Ukrajiny
Zelenskyj vo svojom príspevku tiež požaduje "úplnú deokupáciu" východnej Ukrajiny a Krymu, pričom zdôraznil, že sa jeho krajina "nevzdáva". Zároveň však uviedol, že je pripravený na rokovania s Ruskom o ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal zhruba 13-tisíc životov.
"Dúfam, že Rusko je viac naklonené k rozhovoru ako k streľbe," napísal Zelenskyj. Možnosť stretnutia s novozvoleným prezidentom Ukrajiny v sobotu naznačil aj Putin, pričom sa tiež vyjadril, že by mali rokovať v prvom rade o konflikte.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
Viac k témam: ruský prezident, ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Zelenskyj odmietol Putinov návrh o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ako vybrať matrac podľa polohy spánku: Sprievodca pre spáčov na boku, chrbte i bruchu
Psychoterapeutka v akcii vás naučí pozerať sa na ľudí inak!
Elektrický, vodný či kombinovaný? Sprievodca rebríkovými radiátormi